Strona główna

"Jak zmieniała się Polska w języku?"- konferencja w Dubois

Konferencja „Jak zmieniała się Polska w języku?”  rozpoczęła cykl imprez okolicznościowych organizowanych w liceum Dubois w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości.

Prelegenci przygotowali referaty poświęcone zagadnieniom i zjawiskom językowym, które ewoluowały przez stulecie i niekiedy do dziś są świadectwem naszej historii i rozmaitych zjawisk społecznych. Uczniowie klas humanistycznych omówili m.in. specyfikę i ewolucję ogłoszeń (Iga Kostecka z klasy II F), zmiany w polskiej ortografii na przestrzeni wieku (Marta Matusiak z klasy III F), ze zjawiskiem slangu (nie tylko uczniowskiego) zapoznał nas Adrian Gładysz z klasy II F, a uczennice I F- Katarzyna Ignatowicz i Aleksandra Solińska- zaprezentowały temat „Imiona- kiedyś a dziś”. Ostatnim prelegentem był dyrektor naszego liceum, pan Rafał Janus, który w prezentacji „Koszalin w polszczyźnie, polszczyzna w Koszalinie” zajął się wyjaśnieniem związków między etymologią nazwy samego miasta, jego ulic a sytuacją  historyczną, polityczną i społeczną Koszalina.

Podczas konferencji jej organizatorka, pani Iwona Tworek, podsumowała także wcześniejsze akcje przeprowadzone w ramach narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole: plebiscytu „Najważniejsze polskie słowo” oraz konkursu plastycznego „Moja Polska”, w którym zostały wyróżnione prace Natalii Karskiej i Hanny Kwietniewskiej z klasy Ic, Julii Strzałkowskiej i Rafała Wielanowskiego z klasy If oraz Aleksandra Wielanda z klasy Ic.

Nad przebiegiem konferencji czuwała pani Joanna Brożyna-Stępniak, prowadząca imprezę, a także uczniowie klasy I A odpowiedzialni za obsługę techniczną.

Uczestnikom i organizatorom dotychczasowych działań dziękujemy za zaangażowanie i włączenie się w szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Jednocześnie zapraszamy na kolejne imprezy- Czwartkowy Wieczór Artystyczny już jutro!

Ogłoszenia

Zajęcia Koła Młodych Talentów

W dniach 14-16 listopada zajęcia Koła Młodych Talentów z p. Pawłem Rudeckim nie odbędą się.


Złota Szkoła 2017

Social Media

I love Dubois

 

Wyniki maturalne 2017

 

Kalendarz szkolny

Zmiany w planie

Zmiany w planie na czwartek 8.11.2018r.


Kl II a grupa prof. Grabowskiej na 4 lekcji ma okienko
Kl III b grupa prof. Grabowskiej na 5 lekcji ma okienko
Kl I b grupa prof. Grabowskiej na 6 lekcji ma okienko
Kl I c grupa prof. Grabowskiej po 6 lekcji idzie do domu

UWAGA

Klasy mające okienka idą do bufetu lub czytelni.

Nauczyciele nieobecni: A.Grabowska

Poniżej wymienione klasy o godz. 8.55 pod opieką nauczycieli wychodzą do teatru na spektakl „Wyzwolenie”

1 A - prof. J.Brożyna-Stępniak
1 B - prof. G.Cholewicz
1 D - prof. I.Mielczarek
1 F - prof. R.Witkowska
2 C - prof. T.Sołtysiak
2 D - prof. J.Pulkowska
2 E - prof. D.Miotk
2 F - prof. A.Naszydłowska
3 A - prof. Z.Pietrzak
3 B - prof. T.Stępniak
3 E - prof. B.Gajdzica
3 F - prof. G.Kordos-Parczewska

Logowanie