"Jak zmieniała się Polska w języku?"- konferencja w Dubois

Konferencja „Jak zmieniała się Polska w języku?”  rozpoczęła cykl imprez okolicznościowych organizowanych w liceum Dubois w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości.

Prelegenci przygotowali referaty poświęcone zagadnieniom i zjawiskom językowym, które ewoluowały przez stulecie i niekiedy do dziś są świadectwem naszej historii i rozmaitych zjawisk społecznych. Uczniowie klas humanistycznych omówili m.in. specyfikę i ewolucję ogłoszeń (Iga Kostecka z klasy II F), zmiany w polskiej ortografii na przestrzeni wieku (Marta Matusiak z klasy III F), ze zjawiskiem slangu (nie tylko uczniowskiego) zapoznał nas Adrian Gładysz z klasy II F, a uczennice I F- Katarzyna Ignatowicz i Aleksandra Solińska- zaprezentowały temat „Imiona- kiedyś a dziś”. Ostatnim prelegentem był dyrektor naszego liceum, pan Rafał Janus, który w prezentacji „Koszalin w polszczyźnie, polszczyzna w Koszalinie” zajął się wyjaśnieniem związków między etymologią nazwy samego miasta, jego ulic a sytuacją  historyczną, polityczną i społeczną Koszalina.

Podczas konferencji jej organizatorka, pani Iwona Tworek, podsumowała także wcześniejsze akcje przeprowadzone w ramach narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole: plebiscytu „Najważniejsze polskie słowo” oraz konkursu plastycznego „Moja Polska”, w którym zostały wyróżnione prace Natalii Karskiej i Hanny Kwietniewskiej z klasy Ic, Julii Strzałkowskiej i Rafała Wielanowskiego z klasy If oraz Aleksandra Wielanda z klasy Ic.

Nad przebiegiem konferencji czuwała pani Joanna Brożyna-Stępniak, prowadząca imprezę, a także uczniowie klasy I A odpowiedzialni za obsługę techniczną.

Uczestnikom i organizatorom dotychczasowych działań dziękujemy za zaangażowanie i włączenie się w szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Jednocześnie zapraszamy na kolejne imprezy- Czwartkowy Wieczór Artystyczny już jutro!

Zajęcia Koła Młodych Talentów

W dniach 14-16 listopada zajęcia Koła Młodych Talentów z p. Pawłem Rudeckim nie odbędą się.

Zmiany w planie na czwartek 8.11.2018r.

Kl II a grupa prof. Grabowskiej na 4 lekcji ma okienko
Kl III b grupa prof. Grabowskiej na 5 lekcji ma okienko
Kl I b grupa prof. Grabowskiej na 6 lekcji ma okienko
Kl I c grupa prof. Grabowskiej po 6 lekcji idzie do domu