"Piosenka jest dobra na wszystko", czyli w Dubois o polskości muzyką i wierszem pisanej

Porywający, poruszający, przepiękny – to tylko kilka słów z wielu pozytywnych opinii, jakie usłyszeć można było wczoraj w trakcie koncertu „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Koncert był kolejną imprezą przygotowaną w Dubois w ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jego organizatorzy- panie: Agnieszka Naszydłowska i Jadwiga Pulkowska oraz Samorząd Szkolny z jego przewodniczącym, Dawidem Jasiewiczem - wprowadzili nas- polskimi tekstami piosenek oraz wybitnej polskiej poezji – w świat magicznych przeżyć, wysokich uczuć i emocji. Doskonałym okazał się pomysł spojrzenia na Polskę i jej stuletnią historię, na Polaków i ich wybory, uczucia, problemy – za sprawą literatury i muzyki.

Piękna aula naszej szkoły stała się wczorajszego wieczoru salą koncertową, a uczniowie I LO – wybitnymi artystami, dostarczającymi nam, słuchaczom wielu wzruszeń. A oto oni: Zofia Mańczuk, Alan Królasik, Aleksandra Federkiewicz, Sandra Wojtkiewicz, Zofia Kopania, Igor Kowalczyk, Magdalena Rygorowicz, Nicole Trębacz, Zuzanna Mucha, Julia Bajdan, Alicja Harłacz, Wiktoria Nowak, Marta Czarnecka, Aleksandra Sobieraj, Anna Hop i Jan Sobolewski. W repertuarze artystów pojawiły się przedwojenne szlagiery H. Ordonówny, E. Bodo czy L. Niemirzanki i powojenne – A. German, N. Zylskiej, M. Koterbskiej, E. Bem. H. Banaszak, Cz. Niemena, M. Grechuty, M. Rodowicz, G.Łobaszewskiej, Z. Kurtycza, Lady Pank i Margaret. Utworem „Kocham wolność” z repertuaru „Chłopców z Placu Broni” artyści zakończyli to wyjątkowe spotkanie.

Ważną częścią koncertu były także recytacje wybitnej liryki polskiej w wykonaniu nauczycieli I LO, poprzedzone wprowadzanym przez narratorów (Martynę Czapiewską, Nikolę Fornal, Karolinę Kuras, Natalię Lewińską, Olimpię Rykaczewską, Jakuba Waliszewskiego) tłem polityczno-społecznym. Pani Julianna Wawrzyniak odczytała wiersz Cz. Miłosza pt.”Przypowieść o maku”, pan Paweł Rudecki „Pierwszą przechadzkę” L. Staffa, pani Janina Jasińska „Nic dwa razy” W. Szymborskiej, pan Rafał Janus „Moją wierną mowę” Cz. Miłosza, pani Jadwiga Pulkowska „Urodziny” W. Szymborskiej, pani Iwona Tworek „Potęgę smaku” Z. Herberta, a pan Tomasz Stępniak „Do leszczyny” Cz. Milosza.

Takie chwile jak ta wczorajsza – jeszcze bardziej umacniają nas przekonaniu, że Dubois to wspólnota ludzi wierzących w prawdziwe WARTOŚCI.

Uwaga uczestnicy zajęć Koła Młodych Talentów!

Zajęcia Koła Młodych Talentów z biologii w poniedziałek (21 stycznia) są odwołane. Zajęcia Koła Młodych talentów z języka polskiego w poniedziałek i w środę (21 i 23 stycznia) są odwołane.

Zmiany w planie na wtorek 22.01.2019r.

Kl I e na 2 lekcji ma wychowanie do życia w rodzinie
Kl I d na 4 lekcji ma wychowanie do życia w rodzinie