Strona główna

Dni monarchii brytyjskiej w I LO

  Co łączy angielską herbatę, Beatlesów i perukę Królowej Victorii? Historycznie pewnie niewiele mają wspólnego, ale w naszej szkole były rozpoznawalnymi symbolami Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W tym roku bowiem tematem przewodnim Dni Języka Angielskiego była monarchia brytyjska. Trzydniowe święto imprez rozpoczęło się 17 marca otwarciem kawiarenki „Beatlemania Cafe”, gdzie można było zjeść angielskie tosty i ciasteczka według tradycyjnych królewskich receptur. A popijając Earl Grey’a posłuchać muzyki Beatlesów, sprawdzić swoją wiedzę w quizie i przekonać się, jaki związek z brytyjską monarchią mają ci legendarni muzycy. 
  Po tak lekkim i smakowitym wstępie, wszyscy uczniowie klas pierwszych, zamiast zdobywać wiedzę w ojczystym języku, zasiedli ochoczo w auli aby wysłuchać, kto z brytyjskich monarchów był najokrutniejszy, kto świetnie przemawiał a kto był waleczny jak lew. Teatralne prezentacje w wykonaniu uczniów 2e (zabawne kostiumy, udana choreografia i dramaturgia!) były świetną lekcją historii Wielkiej Brytanii – i to po angielsku! Lekcja ta zakończyła się krótkim testem (w języku angielskim nieco lżej: quizem), który wygrała klasa 1 a i udowodniła, że słusznie nazywa się klasą ‘językową’. 
  Był też pokaz prezentacji multimedialnych w czwartej już edycji „The Speakers’ Corner”. W tym roku tzw. speakers (prelegenci) wypowiadali się na temat … angielskiej monarchii. Tradycyjnie Speakers’ Corner to miejsce, gdzie każdy może powiedzieć co tylko chce. Nie wolno jedynie obrażać królowej. U nas żadna królowa nie była obrażana, co więcej jedna była nawet bohaterką prezentacji. Największe zainteresowanie publiczności wzbudził multimedialny pokaz Zuzanny Golusińskiej i Pameli Samuelskiej z 2a, które udowodniły, że tytuły szlacheckie w dobie kapitalizmu i kryzysu wartości są gwarancją sukcesu i lepszej obsługi. Zdaniem nauczycielsko-uczniowskiego jury najciekawszą prezentację przygotował Tomasz Domański z 2 h, którego wystąpienie można określić angielskim słowem ‘impeccable’ (bez zarzutu). 
  Na zakończenie dni z monarchią akcent filmowy. Klasy językowe miały okazję podziwiać Cate Blanchett w roli walecznej Elżbiety I w filmie ‘Elizabeth: the Golden Age’. Ciekawe, czy ktoś przewidział zakończenie filmu? 
Long live the Queen!

 

Ogłoszenia

Koła Młodych Talentów z matematyki

Zajęcia kół Młodych Talentów z matematyki (grupy p.Jasińskiej i p.Rudeckiego) w środę 22 stycznia są odwołane.

Złota Szkoła

Social Media

I love Dubois

 

Wyniki maturalne 2018

Kalendarz szkolny

Zmiany w planie

Logowanie