Strona główna

Program DSD

Kiedy rozpoczyna się program DSD II?

 • III klasie gimnazjum dla uczniów realizujących program podstawowy lub rozszerzony w macierzystej szkole lub
 • I klasie liceum dla uczniów, którzy w gimnazjum  realizowali program rozszerzony i posiadają certyfikat DSD I albo bardzo dobrze znają język niemiecki

Deutsches Sprachdiplom (DSD) jest wspólnym przedsięwzięciem Federalnego Urzędu Administracji Niemiec i krajów związkowych realizowanym w Polsce od 1997 roku. Szkoły DSD są objęte patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN.

Program DSD II jest realizowany w szkołach, które po spełnieniu określonych kryteriów zostały przyjęte do grona szkół partnerskich RFN i otrzymały zezwolenie na przeprowadzanie egzaminów DSD. 

Zfa (Centralny Wydział Szkolnictwa Za Granicą) z siedzibą w Kȍln oddelegowuje do tych szkół nauczyciela z Niemiec. W naszej szkole gościli dotychczas:

 • Hildegarda Obiora – 1995-1999, 
 • Thomas Brűck – 1999 – 2007, 
 • Kerstin Ebel – 2007 – 2012,
 • Jȍrn Thielking – 2014 – 2015,
 • Kerstin Ebel –  od 2015.

W latach 2000 – 2014 w naszej szkole certyfikat DSD II uzyskało  220 uczniów. Rok szkolny 2015/16  jest pod tym względem rekordowy – do egzaminu przystąpiło 37 osób.

Dlaczego warto zdać egzamin DSD II 

 • Uczeń zdobywa w klasie maturalnej certyfikat DSD II, który potwierdza  biegłą znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie na najwyższym na poziomie C1. To najwyższy poziom egzaminu państwowego w Niemczech dla uczniów z zagranicy.
 • Udokumentowana znajomość języka obcego na poziomie C1  zwiększa szansę absolwentów na polskim i europejskim rynku pracy. 
 • Certyfikat DSD II  zwalnia z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech; posiadając polską maturę i   certyfikat DSD II można podjąć studia na każdym kierunku w Niemczech. 
 • Certyfikat jest przydatny studentom polskich uczelni, którzy ubiegają się o stypendium w Niemczech.

Czym różni się program DSD od innych kursów języka niemieckiego?

Lekcje odbywają się z nauczycielem polskim i niemieckim. Uczniowie uczą się  nie tylko w szkole, doskonalą swoje  umiejętności praktyczne  poprzez udział w wielu cyklicznych przedsięwzięciach, w ramach współpracy zagranicznej m.in.:

 • Warsztaty realioznawcze w Lubece, 
 • Seminarium „Mädchen zeigen Zähne” organizowane przez Ośrodek Edukacji Pozaszkolnej Kurt Löwenstein pod Berlinem, 
 • Projekt – debata po niemiecku „Jugend debattiert”,
 • Wymiana młodzieżowa z Illertal-Gymnasium Vöhringen w Bawarii,
 • Udział w dniach otwartych niemieckich uczelni : Fachhochschule Stralsund i Universität Rostock, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą,
 • Stypendia/ wakacyjne kursy dofinansowane przez stronę niemiecką:

2011 - 2 stypendia Paulina Szczęśniak  Marta Pazdecka (Sommerakademie),

2012 - Hubert Jarzębski (Sommerakademie),

2015 - 6 stypendiów Uni Rostock (Miłosz Marcjanik, Hubert Stasik, Franciszek Doroń, Magda  Małecka, Sebastian Cieśla, Marcin Gurdak),

2016 - stypendium w Leverkusen: Marta Sobieraj, Marek Pabich,

Na przełomie czerwca i lipca 2016 mieliśmy przyjemność wziąć udział w trwającym 3 tygodnie programie stypendialnym w Niemczech, organizowanym przez Konferencję Ministra Kultury Republiki Federalnej Niemiec i Instytut Goethego w Warszawie.

Uczestniczyliśmy w zajęciach z języka niemieckiego odbywających się w Gymnasium im.  Freiherr vom Stein w Leverkusen. Poza codziennymi, szkolnymi obowiązkami mieliśmy również możliwość spędzenia czasu wraz z niemieckim rodzinami, u których mieszkaliśmy. Braliśmy również udział w rozmaitych wycieczkach i wyjazdach, zorganizowanych w celu bliższego poznania niemieckiej kultury i stylu życia. 

Wyjazd ten pozwolił nam nie tylko podnieść poziom praktycznej i teoretycznej znajomości języka niemieckiego oraz „dotknąć” od środka niemieckiej kultury, ale zawiązać trwałą i niespotykaną więź z niemieckimi rodzinami goszczącymi. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować naszym nauczycielkom języka niemieckiego, dzięki którym mieliśmy możliwość wziąć udział w stypendium. 

Marta Sobieraj

Marek Piotr Pabich

2016 - miesięczne stypenium Pedagogischer Austauschdienst - Ewa Plesiewicz,

W lipcu wyjechałam na stypendium do Niemiec, gdzie przez dwa tygodnie zwiedzałam największe i najbardziej znane miasta (Bonn, Kolonię, Hamburg, Monachium, Würzburg i Berlin), a przez pozostałe dwa mieszkałam w Norymberdze u  wspaniałej niemieckiej rodziny i uczęszczałam do tamtejszej szkoły. Sponsorem tego stypendium była Konferencja Ministra Kultury Rep. Federalnej Niemiec, a pełna nazwa programu nosiła nazwę Pedagogischer Austauschdienst (PAD).

Cały miesiąc spędziłam głównie z moją międzynarodową grupą z osobami z całego świata (Kanady, Meksyku, Holandii, Chin, Słowacji i Polski).

Nigdy bym nie pomyślała, jak wiele może dać zaledwie miesiąc w obcym kraju. Przełamałam barierę językową, związaną z językiem niemieckim i nauczyłam się wielu praktycznych słów i zwrotów. Jednak najważniejsze dla mnie jest to, że miałam okazję poznać tylu wspaniałych ludzi, z którymi mam nadzieję długo będę utrzymywać kontakt.

Chciałabym podziękować nauczycielkom niemieckiego z naszej szkoły za umożliwienie mi przeżycia tak cudownej przygody, którą będę wspominać do końca życia.

Ewa

Złota Szkoła 2017

Social Media

 

Tablica nadziei

Brak informacji na dzisiejszy dzień.

Brak informacji na kolejny dzień.

Kalendarz szkolny

Logowanie