Strona główna

Współpraca zagraniczna

W ramach programu DSD nasi uczniowie od wielu lat doskonalą umiejętności językowe w czasie pobytów w Niemczech dzięki intensywnej współpracy zagranicznej.

WSPÓŁPRACA Z AUSLANDSGESELLSCHAFT w Lubece

Deutsche Auslandsgesellschaft założona pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w 1949 w Lubece ma na celu wspieranie międzynarodowego porozumienia.

Nasi nauczyciele języka niemieckiego uczestniczą w warsztatach metodycznych m. in. dla nauczycieli DSD II z Białorusi, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Szwecji oraz Polski, które umożliwiają im doskonalenie umiejętności oraz zapoznanie się z aktualnościami z zakresu literatury, kultury, geografii oraz historii Niemiec.

Nasi uczniowie corocznie uczestniczą w warsztatach językowo - realioznawczych dla uczniów DSD w siedzibie Auslandsgesellschaft w Lubece.

Przedświąteczny wyjazd do Lubeki

Lubeka 2013 film 

Gość z Lubecki 

WSPÓŁPRACA Z OŚRODKIEM EDUKACJI POZASZKOLNEJ KURT LÖWENSTEIN

Ośrodek Edukacji Pozaszkolnej Kurt Löwenstein w Werneuchen k. Berlina organizuje seminaria dotyczące edukacji obywatelskiej skierowane do młodzieży szkolnej oraz  międzynarodowe seminaria dla młodych ludzi z całej Europy.

Organizatorzy zapewniają bardzo atrakcyjny program kulturalno-artystyczny m.in. warsztaty teatralne, rzeźbiarskie, fotograficzne oraz filmowe , które pomagają odkryć i rozwijać talenty artystyczne oraz przełamywać barierę językową. Program seminarium uzupełnia jednodniowa wycieczka do Berlina oraz kurs samoobrony. Uczestniczki seminarium mają możliwość nie tylko lepiej poznać kraj swojego sąsiada, ale również poznać lepiej siebie.

Relacja z tegorocznego pobytu

Zdjęcia  z pobytu w 2015 

Relacja z roku 2012

Relacja z roku 2011 

Galeria zdjęć 2011 

JUGEND DEBATTIERT INTERNATIONAL

Jugend debattiert international to projekt konkurs w języku niemieckim, który skierowany jest do młodzieży szkolnej z ośmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji (Moskwa i St. Petersburg), Ukrainy i Węgier. Od 2005 r. w konkursie wzięło udział ponad 10.000 uczniów.

Zadaniem Jugend debattiert international jest promowanie debaty jako sposobu rozwiązywania konfliktów w duchu demokracji. Debatowanie w języku niemieckim rozwija umiejętności językowe uczestników a spotkania z młodzieżą z innych krajów wspierają porozumienie między narodami.

Istotną zasadą konkursu jest to, iż ocenie nie podlega znajomość języka. Oceniane są natomiast znajomość tematu, umiejętność formułowania wypowiedzi, siła przekonywania, umiejętność prowadzenia rozmowy. Podczas debat rozmawia się na tematy z życia codziennego oraz społeczno-politycznego.

WSPÓŁRACA Z UNIVERSITÄT ROSTOCK

Od 2009 nasi uczniowie otrzymują zaproszenia na dofinansowane przez uczelnię „Dni otwarte” Uniwersytetu Rostock, w czasie których spotykają się z Rektorem uczelni, uczestniczą w wykładach, rozmawiają ze studentami oraz zwiedzają miasto i okolice.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym nasza absolwentka, Klaudia Dąbek, opowiada o studiach i życiu studentów zagranicznych studiujących na uniwersytecie w Rostocku. Film w wersji niemieckojęzycznej.

https://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/nordmagazin/Uni-Rostock-Viele-auslaendische-Studierende,nordmagazin59120.html

Nasi uczniowie na „dniach otwartych” Uniwersytetu Rostock

Relacja z 2011 roku

Relacja z pobytu 2009 

WSPÓŁRACA Z UNIWERSYTETEM  EUROPEJSKIM WE FRANKFURCIE NAD ODRĄ

W 2015 roku nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Europejskim Viadrina. Grupa naszych uczniów zastała zaproszona na „Dzień otwarty” uczelni.

Relacja z tegorocznego pobytu 

W dniach 19-21 października 2016r. my uczniowie uczęszczający na kurs DSD II- mieliśmy możliwość odwiedzenia Frankfurtu nad Odrą oraz Berlina.

W środę (19.10) zwiedzaliśmy Słubice i Frankfurt nad Odrą. Naszym wspaniałym przewodnikiem, od którego dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat tych miast oraz studiowania w Niemczech, był student z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, który planowaliśmy odwiedzić następnego dnia. 

W czwartek (20.10) nadszedł czas spełnienia najważniejszego punktu programu wycieczki -wzięciu udziału w Polskim Dniu Informacyjnym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Zaczerpnęliśmy cennych informacji na temat tej uczelni, warunków rekrutacji, jak i kierunków dostępnych tam. Uczestniczyliśmy również w wykładach prezentujących wydziały takie jak: Kulturoznawstwo, Germanistyka Międzykulturowa, Ekonomia, International Business Administration oraz Prawo. Wieczorem odwiedziła nas absolwentka naszego liceum, która studiuje na Uniwersytecie Viadrina - Adrianna Rosa. Mieliśmy okazję porozmawiać z nią o studiowaniu za granicą, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni.  Miłym zakończeniem wyjazdu okazała się wycieczka do Berlina, która odbyła się ostatniego dnia wyprawy (21.10). Po stolicy Niemiec oprowadzał nas przewodnik. Zobaczyliśmy m.in.: Bramę Brandenburską, fragment Muru Berlińskiego oraz Muzeum Pergamońskie. Serdecznie dziękujemy Paniom Profesor Annie Grabowskiej i Ewie Bartosiak za zorganizowanie takiej cudownej wycieczki. Z pewnością dało to nam większą motywację do nauki języka niemieckiego ;)!

Uczniowie I LO na Uniwersytecie Europejskim Viadrina

   


W dniach 19-21 października 2016r. my - uczniowie uczęszczający na kurs DSD II- mieliśmy możliwość odwiedzenia Frankfurtu nad Odrą oraz Berlina.

Zwiedziliśmy Słubice i Frankfurt nad Odrą. Naszym wspaniałym przewodnikiem, od którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat tych miast oraz studiowania w Niemczech, był student z  Viadriny. 

W czwartek (20.10) odbył się  najważniejszy punkt programu - Polski Dzień Informacyjny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Otrzymaliśmy wyczerpujące informacje na temat tej uczelni, warunków rekrutacji, jak i kierunków tam dostępnych. Uczestniczyliśmy również w wykładach prezentujących wydziały takie jak: Kulturoznawstwo, Germanistyka Międzykulturowa, Ekonomia, International Business Administration oraz Prawo.

Wieczorem odwiedziła nas absolwentka naszego liceum, która studiuje na Viadrinie - Adrianna Rosa. Mieliśmy okazję porozmawiać z nią o studiowaniu za granicą, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni.  Miłym zakończeniem wyjazdu okazała się wycieczka do Berlina. Po stolicy Niemiec oprowadzał nas przewodnik. Zobaczyliśmy m.in.: Bramę Brandenburską, fragment Muru Berlińskiego oraz Muzeum Pergamońskie.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Schmid za zaproszenie na Viadrinę i współfinansowanie naszego pobytu oraz Profesor Annie Grabowskiej i Ewie Bartosiak za zorganizowanie takiej cudownej wycieczki.

Z pewnością dało to nam większą motywację do nauki języka niemieckiego ;)!

Sara Sokołowska- Katzer, kl.I ''A''

Natalia Seńcio, kl. I "E"

   

Relacja z poprzedniego pobytu 

 

JUGEND DEBATTIERT INTERNATIONAL

Nasza szkoła bierze aktywny udział w projekcie od roku szkolnego 2007/08. Każdego roku grupa miłośników debat gromadziła się na cotygodniowych zajęciach, aby zgłębiać jej tajniki. W ich trakcie uczniowie nie tylko nabywali umiejętności precyzyjnego formułowania myśli i trafnego argumentowania, ale mieli również możliwość rozmawiania na aktualne tematy nie mieszczące się w programie nauczania, np. Czy w szkołach powinien być wprowadzony monitoring?; Czy w Polsce  powinno się obniżyć wiek odpowiedzialności karnej?; Czy w Polsce powinno się budować elektrownie atomowe? Na zajęciach był też czas na debaty na tematy mniej poważne, np. Czy na lekcjach powinno się żuć gumę do żucia?; Czy słuchanie muzyki na lekcjach ma pozytywny wpływ na wyniki nauczania? Kilkoro naszych uczniów miało okazję dotrzeć do półfinałowej ósemki, dzięki czemu mogli oni doskonalić swoje umiejętności podczas intensywnego treningu debatowania dla ośmiu najlepszych uczniów w Polsce, który zorganizowany jest przez Instytut Goethego. Byli to: Piotr Chudziński, Anna Stępień i Ada Rosa.

  

Współpraca z Brandenburgische Technische Universität w Cottbus

W  2016  otrzymaliśmy po raz pierwszy zaproszenie na „dni otwarte” BTU – uczelni technicznej położonej 130 km na południe od Berlina, która oferuje studentom takie kierunki jak: biotechnologia, optyka, informatyka medyczna, architektura, budownictwo i wiele innych…

Podczas pobytu wszystkie drzwi uczelni stały otworem i  nasi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni podczas rozmów z przedstawicielami poszczególnych wydziałów oraz studentami.

Nasi uczniowie niczym prawdziwi studenci uczestniczyli w wykładach i ćwiczeniach. Poznali tajniki architektury oraz planowania miast, zagłębiali się w tajniki mikrobiologii, programowali własnego robota, eksplorowali świat mikroorganizmów i zwiedzali laboratoria w obu campusach uczelni – Cottbus i Senftenberg.

Wizyta w Cottbus była też okazją do poznania miasta i jego okolic.

Bardzo dziękujemy Władzom Uczelni za zaproszenie, sfinansowanie naszego pobytu i pokazanie nowych możliwości na przyszłość!

Seminarium "Girls bite"

W dniach 3-10.02.2019 grupa uczennic z l LO, pod opieką profesor Ewy Bartosiak i VI LO z oddziałami gimnazjalnymi, pod opieką profesor Jolanty Stankowskiej oraz uczennice z Niemiec wzięły udział w seminarium dla dziewcząt ,,Girls bite” dofinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Seminarium odbyło się w ośrodku Kształcenia Młodzieży w Werftpfuhl/Werneuchen. Miałyśmy okazję spędzić cudowny tydzień pełen emocji oraz nowych doświadczeń. Każda z nas miała możliwość wziąć udział w warsztatach odpowiadających naszym zainteresowaniom i rozwijających kreatywność, takich jak prowadzenie gazetki, tworzenie kosmetyków, zajęciach cyrkowych czy sitodruku. Poruszałyśmy również wiele ważnych tematów związanych z rolą kobiety w mediach, asertywnością oraz kształtujących pewność siebie. Każda z nas miała szansę na wyrażenie własnej opinii. W czwartek odbyła się wycieczka do Berlina, podczas której mogłyśmy lepiej poznać historię miasta oraz wziąć udział we wcześniej przygotowanej grze terenowej. Wieczorny czas wolny dawał nam szansę na integrację w rytmach muzyki lub przy wspólnych grach. Wzruszające pożegnanie zakończyło ten wspaniały tydzień, który będziemy wspominały z sentymentem i uśmiechem na twarzy.

Złota Szkoła

Social Media

I love Dubois

 

Wyniki maturalne 2018

Kalendarz szkolny

Zmiany w planie

Logowanie