Chór szkolny

Chór Cantabile

Nieodłącznym elementem szkoły od ponad 50 lat jest chór. Jego inicjatorem była w latach 40-tych Cz. Żądło. Na początku lat 60-tych szkoła posiadała chór żeński na 3 głosy, który prowadził Z. Daniecki, a później A. Krzyżostaniak - obydwaj znani w Koszalinie muzycy. W 1973 roku pracę w szkole rozpoczął W. Dąbrowski, który chór reaktywował. Cztery lata później pałeczkę przejęła M. Dąbrowska, która opiekuje się chórem aż do dnia dzisiejszego. Jest jednak nie tylko dobrym opiekunem, lecz również doskonałym partnerem i zaufanym przyjacielem chórzystów. Chór naszej szkoły brał udział w wielu imprezach, festiwalach. Koncertował m. in. na Węgrzech, w Gruzji, Czechach, Słowacji, Szwecji, Austrii, Belgii, Danii... Lista jest imponująco długa! Możemy poszczycić się IV miejscem na Festiwalu Chóralnym w Moers (Niemcy) oraz II nagrodą na Festiwalu Chóralnym w Neerpelt (Belgia). Wielu byłych chórzystów dostało się na studia wokalno-aktorskie (np. na Akademii Muzycznej w Gdańsku) bądź pracuje aktualnie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Muzycznym w Poznaniu i wielu, wielu innych...

CHÓR „CANTABILE”

Muzyka - to początek i koniec wszelkiej mowy.

~ Ryszard Wagner

Muzyka jest wszędzie i otacza nas każdego dnia. Człowiek nie potrafi bez niej żyć, a w szczególności uczniowie naszej szkoły! Nie dziwi więc fakt, że chór od lat jest mile widziany na szkolnych uroczystościach.

Uczniowie doskonalą swoje umiejętności wokalne i interpretacyjne pod czujnym okiem prof. Marii Dąbrowskiej, która nie tylko jest dobrym nauczycielem, ale także wspaniałym opiekunem i przyjacielem. Wielu z nich dostało się na znane w całej Polsce akademie oraz teatry muzyczne.

Choć nie można nazwać go tradycyjnym, to jednak chór „Cantabile”, według klasycznego modelu, dzieli się na cztery głosy: soprany, alty, tenory i basy. Znany jest także ze swojego zróżnicowanego repertuaru ( od psalmów średniowiecznych, przez Gospel, po współczesne musicale), więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Chórzyści mają także okazję poznać pracę profesjonalistów podczas licznych wyjazdów. Teatr muzyczny w Gdyni i ROMA w Warszawie to tylko niektóre z odwiedzanych przez nich miejsc. Jednak oprócz rozrywki, „Cantabile” bierze udział w wielu konkursach wokalnych, np. Avetki, czy konkurs piosenki aktorskiej REFLEKTOR.

Mimo krążących  mitów, chórzyści to zazwyczaj wygadane i pozytywnie nakręcone osoby.

Katarzyna Derda

Tablica nadziei

Brak informacji na dzisiejszy dzień.

Brak informacji na kolejny dzień.