w 80. rocznicę śmierci Stanisława Dubois – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

w 80. rocznicę śmierci Stanisława Dubois

W tym roku przypada 80.rocznica śmierci Stanisława Dubois – patrona naszego liceum. Z tej okazji zorganizowana została wystawa upamiętniająca i przypominająca tę niecodzienną postać. Uroczyste otwarcie wystawy, którą zainicjował autor biografii Stanisława Dubois – Przemysław Prekiel – odbyło się 19 października 2022r. w szkolnej auli. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: mecenas Jacek Dubois – wnuk Stanisława Dubois, wiceprezydent Koszalina – pan Przemysław Krzyżanowski, poseł Piotr Zientarski oraz przedstawiciele koszalińskich instytucji.

Niezwykle ciekawy i bogaty życiorys Stanisława Dubois przedstawił jego wnuk. Pan mecenas Jacek Dubois podkreślił, że był to człowiek o bardzo szlachetnych poglądach, u którego dominowały wartości uniwersalne, niezależne od zapatrywań politycznych i światopoglądowych, takie jak patriotyzm, odwaga, czy brak zgody na czynienie zła.

Z kolei dyrektor szkoły – Pan Rafał Janus – zaprosił do refleksji nad aktualnym i historycznym rozumieniem idei wzorca osobowego. Podsumował, że Stanisław Dubois uosabia wartości właściwe prawdziwym patronom: wierność ideałom, gotowość do poświęceń, patriotyzm.

Wystawa składała się z dwóch tematów: historycznego, zawierającego m.in. reprodukcje zdjęć Stanisława Dubois, jego rodziny, korespondencję małżonki patrona kierowaną do I LO oraz współczesną, przedstawiającą materiały promujące szkołę, koszulki, bluzy z logo I LO, zakładki do książek, długopisy, przypinki.

 

Wystawa będzie otwarta do końca października.

Zapraszamy do jej obejrzenia!

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.