Comenius 2011-2013 – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Projekt Digital Storytelling realizowany w latach 2011-2013

Tytuł projektu: „Cyfrowe opowiadania”

Wartość projektu w walucie – 20000 €

Kwota w PLN – 83.000 zł

Partnerzy projektu:

• Norwegia
  • Holandia
  • Irlandia
  • Portugalia
  • Francja

Cele projektu:

• upowszechnienie wymiaru europejskiego w szkole;
  • uczenie się języka obcego (angielskiego) w bardziej praktyczny sposób;
  • uczenie się i zrozumienie siebie nawzajem, swojej kultury, historii;
  • używanie TIK jako główne narzędzie kontaktu między uczniami i nauczycielami, rodzicami oraz żeby podzielić się wynikami naszej współpracy (strona internetowa);
  • zmiana negatywnych opinii i wyobrażeń uczniów i rodziców o innych krajach europejskich;
  • uczenie się od siebie.

Działania, które obejmował projekt:

• Przygotowywanie prezentacji multimedialnych z wykorzystywaniem różnych technik i programów: PowerPoint, Prezi, programy do tworzenia filmów, teledysków, kreskówek).

Uczniowie pracowali nad następującymi tematami:

• Prezentacja szkół i regionów;
  • Zabytki, historia, ważne postaci;
  • Mity, legendy;
  • Broszura turystyczna;
  • Tradycje, święta;
  • Jedzenie, typowe potrawy regionalne;
  • Muzyka;
  • Krajobrazy.

Uczniowie pracując w parach przygotowywali swoje prezentacje w języku angielskim. Następnie trzyosobowy zespół nauczycieli wybierał dwie najlepsze prace, a ich twórcy byli nagradzani wyjazdem do jednego z krajów partnerskich. Tam ponownie prezentowali swoje prace przed nauczycielami i kolegami z innych krajów.

Lp. Kraj wyjazdu i data Ilość nauczycieli Ilość uczniów
1. Holandia (Rotterdam) 08-13 X 2011 r. 2
2. Norwegia (Oslo) 04-08 III 2012 r. 2 4
3. Irlandia (Dublin) 22-26 IV 2012 r. 2 4
4. Polska (Koszalin) 18-22 XI 2012 r.
5. Portugalia (Arcos de Valdevez) 27-31 I 2013 r. 3 0
6. Francja (Lyon) 21-25 IV 2013 r. 2 8

Jednocześnie przez cały okres trwania projektu wszystkie uczestniczące w nim kraje pisały kolejne rozdziały opowiadania “Abducted in Europe”, które przesyłane były partnerom mailowo oraz publikowane na platformie eTwinning w przestrzeni TwinSpace. Na ostatnim spotkaniu we Francji młodzież pracując w międzynarodowych grupach napisała kilka alternatywnych zakończeń całej historii. Już w Polsce książka ta została opublikowana po wcześniejszym zaprojektowaniu okładki.