Pedagog / Pedagog specjalny – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Piątek 8:00 – 15:00

Zadania pedagoga w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Dubois w Koszalinie

rok szkolny 2019/2020

Podstawowa rola pedagoga szkolnego to przede wszystkim analiza sytuacji wychowawczej w szkole. Obszary działania pedagoga szkolnego obejmują w zasadzie wszystkie płaszczyzny szkolnego życia.

Pedagog szkolny:

• udziela uczniom pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych nawarstwiających się na tle niepowodzeń szkolnych
  • udziela porad uczniom w rozwiązywaniu trudności powstających na tle konfliktów rodzinnych
  • udziela porad i pomocy uczniom posiadającym trudności w kontakach rówieśniczych i środowiskowych
  • przeciwdziała skrajnym formom niedostosowania społecznego młodzieży
  • rozpoznaje warunki życia i nauki uczniów sprawiających trudności w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego
  • udziela pomocy uczniom w prawidłowym wyborze zawodu i kierunku dalszego kształcenia
  • udziela pomocy wychowawcom i nauczycielom w ich pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze i dydaktyczne
  • organizuje opiekę i pomoc materialną uczniom opuszczonym, osieroconym, uczniom z rodzin patologicznych, wielodzietnych, uczniom wychowującym się w rodzinach o szczególnie trudnej sytuacji materialnej
  • wnioskuje o kierowanie spraw uczniów z rodzin zaniedbanych środowiskowo do odpowiednich sądów dla nieletnich
  • wnioskuje o skierowanie uczniów osieroconych i opuszczonych do placówek opieki całkowitej
  • prowadzi zajęcia profilaktyczne dla młodzieży

Godziny przyjęć pedagoga specjalnego

Dzień tygodnia Godziny przyjęć
Poniedziałek 7:00 – 12:00
Piątek 7:00 – 12:00

Zadania pedagoga specjalnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Dubois w Koszalinie

Rolą pedagoga specjalnego jest wspomaganie i wspieranie ucznia na wszystkich płaszczyznach jego życia. Wspomaganie, czyli pomaganie w działaniu i przezwyciężaniu swoich słabości. Wspieranie, czyli towarzyszenie w działaniu i motywowaniu. Swoją pracę opieram na integracji całego zespołu zaangażowanego w proces edukacyjny i wychowawczy ucznia. Buduję postawy zrozumienia oraz wzajemnego szacunku i akceptacji.

Korzystanie z porad i konsultacji dla rodziców w zakresie pojawiających się trudności edukacyjnych i wychowawczych.
Przeprowadzanie wstępnych diagnoz w celu rozpoznawania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych u uczniów.
Podejmując działania współpracuje z pedagogiem szkolnym oraz nauczycielami w celu rozwiązywania pojawiających się problemów.
Nawiązuję również współpracę z innymi podmiotami działającymi na potrzeby ucznia i rodziny:

• poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,
  • placówkami doskonalenia nauczycieli,
  • innymi szkołami ponadpodstawowymi, centrami doradztwa zawodowego, uczelniami,
  • organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami,
  • psychologami, terapeutami,
  • pracownikami socjalnymi,
  • asystentami rodziny,
  • pracownikami sądu.

Dodatkowo jako pedagog specjalny prowadzę zajęcia z uczniami o charakterze indywidualnym oraz grupowym.

Zajęcia mają na celu:

• poprawianie koncentracji uwagi;
  • doskonalenie umiejętności komunikacyjnych;
  • budowanie własnej wartości, dostrzeganie swoich mocnych stron;
  • nabywanie umiejętności rozwiązywania problemów;
  • poznawanie techniki radzenia sobie ze stresem oraz redukcję napięć emocjonalnych.

Polecane linki

Edukacja: