Zerówka niemiecka – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

„Zerówka niemiecka” – I etap programu DSD

Uczniowie klas VIII szkół podstawowych rozwijają swoje umiejętności zdobyte w szkole macierzystej poprzez uczestnictwo w programie intensywnej nauki języka niemieckiego w I LO. Zajęcia w wymiarze 4 lekcji tygodniowo odbywają się w I LO 2 razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych i są pierwszym etapem czteroletniego kursu prowadzącego do zdobycia certyfikatu językowego DSD II – poziom C1.

Zajęcia prowadzą doświadczone i przeszkolone przez ZfA (Centralny Wydział Szkolnictwa Zagranicą) z siedzibą w Kȍln nauczycielki języka niemieckiego z I LO.

Opinie uczniów o zerówce

Trzeba przyznać, że mój poziom umiejętności językowych znacznie się polepszył. Podobało mi się to, że na zajęciach dużo się mówiło po niemiecku. Najlepiej było, gdy pracowaliśmy w parze z osobą, którą się jeszcze mało znało. Poznałam tutaj wielu świetnych ludzi, z którym utrzymam kontakt.

Zajęcia „zerówki” językowej uważam za niezwykle interesujące! Szczególną wagę nauczycielki przykładały do wypowiedzi ustnych, co przyczyniło się do wzbogacenia mojego słownictwa i przełamało barierę w porozumiewaniu się po niemiecku.

Uczęszczając na te zajęcia rozszerzyłam zasób słownictwa, lepiej zrozumiałam jakże znienawidzoną przeze mnie gramatykę. Moim największym oczekiwaniem było, abym się przełamała i nie wstydziła mówić. Prezentacje, które przygotowywaliśmy bardzo mi w tym pomogły. Dzięki tym zajęciom polubiłam niemiecki i bardzo bym chciała kontynuować jego naukę, aby w przyszłości mieć lepsze możliwości pracy. Myślę, że uczestnictwo w takich zajęciach jest bardzo pomocne w wybraniu swojej życiowej drogi oraz po prostu w rozwijaniu swoich umiejętności. Bardzo się cieszę, że zapisałam się na te zajęcia.

Dzięki „zerówce” przełamałam barierę językową, osłuchałam się z językiem oraz nauczyłam się wielu nowych słówek i zasad gramatycznych. Dzięki prezentacjom mogłam poukładać sobie w głowie moją wiedzę.  Zerówka pozwala też na poznanie osób, z którymi spotkam się po wakacjach w Dubois. Dostaliśmy też możliwość zdawania w III klasie liceum certyfikatu DSD, który ułatwi nam dostanie się na studia jak i znalezienie pracy za granicą.