Erasmus+ 2020-2022 – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Projekt „Architektura – podróż w czasie i przestrzeni”

Informacje o projekcie

1) Projekt realizowany w ramach programu ERASMUS+ – Akcja 2. Partnerstwa Współpracy Szkół (KA229)
2) Czas trwania: od 01.09.2020 r. do 31.08.2023 r.
3) Tytuł: „Architektura – podróż w czasie i przestrzeni”
4) Kwota dofinansowania: 36 810 euro
5) Szkoły partnerskie:

• I Liceum Ogólnokształcące im. St. Dubois – Koszalin; Polska
  • Liceul Tehnologic “Sfantul Pantelimon” – Bukareszt; Rumunia
  • Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice – Našice; Chorwacja
  • Liceo Scientifico ‘’Galileo Galilei” – Neapol; Włochy
  • Agrupamento de Escolas Rafael Bordalo Pinheiro – Caldas da Rainha; Portugalia
  • Instituto de Educacion Secundaria Bachiller Sabuco – Albacete; Hiszpania

Koordynator projektu: Ewa Wołkowska ()

Cele projektu

1) Projekt zakłada obserwację obiektów architektonicznych w różnych miejscach Europy na bazie których opracowane zostały działania projektowe obejmujące ćwiczenia w projektowaniu oraz konstruowaniu przestrzeni i obiektów, ćwiczenia matematyczne, z zakresu TIK (m.in. programowanie i drukowanie 3D) oraz nauki języków obcych. Zaplanowano również wizyty w miejscach o szczególnej wartości naukowej lub kulturowej (muzea, centra naukowe, obiekty architektoniczne), szereg zadań związanych z nowoczesnymi technologiami (tworzenie filmów, prezentacji, programowanie 3D, itp.) oraz wykłady, lekcje i wystawy powiązane z tematem architektury, a także szerzej nauki i kultury oraz ekologii.

2) Celem działań projektowych i mobilności jest poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin nauki związanych z architekturą, historią oraz sztuką, zainteresowanie uczniów wspólnym europejskim dziedzictwem naukowym i kulturowym, zwiększenie świadomości europejskiej, kształtowanie postaw proekologicznych oraz wypracowanie nowych, innowacyjnych metod nauczania poprzez międzynarodową współpracę i wymianę doświadczeń.

3) Projekt zakłada również wypracowanie konkretnych produktów, między innymi: broszury „Historia naszych miast zapisana w architekturze”, reklamy filmowej zabytków architektury regionu, słownika podstawowych pojęć z dziedziny architektury, makiet, broszur, filmów, prezentacji, list aplikacji czy pomocy naukowych.

Wszystkie rezultaty projektu (pomoce dydaktyczne, filmy, prezentacje, itp.) dostępne są na stronie https://architecture-project.eu/