Historia – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Historia szkoły

Przez minione 75 lat I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois w Koszalinie swoją działalnością i sukcesami jej uczniów na przełomie lat na trwałe zapisało się na pięknych kartach historii miasta i regionu.

Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie sięga 4 września 1945 r., kiedy pierwsza dyrektor szkoły, Leonia Kalinowska, zainaugurowała rok szkolny 1945/1946 w Państwowym Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum przy ul. Traugutta 14.

Nowo powstała szkoła opierała się na strukturze przedwojennej: posiadała 4-letnie gimnazjum oparte na podbudowie 7-letniej szkoły podstawowej oraz 2-letnie liceum dla uczniów z ukończonym gimnazjum. Organizatorami szkoły i pierwszymi nauczycielami, którzy wraz z pierwszymi uczniami zaczęli tworzyć historię szkoły, byli m.in. Jadwiga Jelec, Jan Laskowski, ks. Ryszard Łapiński, Edward Pikutowski, Roman Sierociński i Czesława Żądło.

Później dołączali do nich albo ich zastępowali kolejni nauczyciele, którzy, pracując z uzdolnioną młodzieżą, tworzyli ponadsiedemdziesięcioletnią historię I LO.