104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Z okazji szkolnych obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości mieliśmy przyjemność gościć w dniu 10 listopada członków Bałtyckiego Stowarzyszenia  Miłośników Historii “Perun”. Uczniowie wysłuchali interesującej prelekcji wygłoszonej przez Pana Zbigniewa Izraelskiego na temat walki Polaków o niepodległość.  Stowarzyszenie “Perun” przygotowało także  imponującą wystawę eksponatów, która zawierała m.in. broń, hełmy, mundury, zdjęcia, oryginały dokumentów, np. świadectwo ukończenia szkoły oficerskiej, telegramy, legitymacje żołnierskie Korpusu Ochrony Pogranicza i wiele innych ciekawych artefaktów. Składamy serdeczne  podziękowania panom: Zbigniewowi Izraelskiemu, Sylwestrowi Kryńskiemu oraz Piotrowi Palmowskiemu za zaangażowanie w przybliżenie naszej licealnej młodzieży tak ważnych faktów historycznych związanych z walką o niepodległość ojczyzny.

Zwieńczeniem szkolnych uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów  i nauczycieli historii.  Motywem przewodnim stały się pieśni, które odgrywały rolę hymnów narodowych w różnych okresach dziejów państwa polskiego. Pieśni na najwyższym poziomie wykonał szkolny chór. Mieliśmy okazję wysłuchać referatu na temat okoliczności odrodzenia niepodległej Polski, wysłuchać Bogurodzicy i Roty, a także recytacji pieśni “Z dymem pożarów” wykonanej w ekspresywny sposób przez ucznia Piotra Ujejskiego.

Obyśmy nigdy nie zapomnieli, jak wielkim szczęściem jest być Polakiem i żyć w niepodległym państwie.

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.