Tydzień Języka Polskiego za nami – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Tydzień Języka Polskiego za nami

W dniach 27 lutego do 3 marca 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Języka Polskiego. W związku, że w tym roku Patronką Roku jest m. in. Wisława Szymborska poloniści I LO postanowili, by coroczny Tydzień Języka Polskiego poświęcić Wisławie Szymborskiej w stulecie jej urodzin.

Obchodom towarzyszyły różnorodne wydarzenia. Mając na uwadze postać i zainteresowania Noblistki limerykami  – uczniowie wzięli udział w warsztatach i konkursie pisania limeryków . Reprezentanci klas stanęli do zawodów pełni twórczych pomysłów i ochoty zmierzenia się – a tematem przewodnim okazało się słowo DUBOIS. Autorami zwycięskiego limeryku są Aleksandra Stefanowicz, Jan Czaplicki i Karol Adamiak – reprezentanci klasy IV C.

Kolejnym punktem programu  była Konferencja poświęcona poezji Wisławy Szymborskiej. Zgromadzona w auli publiczność mogła przekonać się, co sprawiało poetce radość pisania, jakie lęki towarzyszyły jej już od dzieciństwa, dlaczego chciała rozmawiać z młodszą wersją siebie i z kamieniem, co sądziła na temat relacji międzyludzkich, zwłaszcza tych bliższych i jak postrzegała istotę ludzką w teatrze świata. Swoje interpretacje wybranych wierszy, odczytanych przez polonistów naszej szkoły, zaprezentowali: Mikołaj Radliński z klasy 3C, Ewa Żebryk, Helena Pyżanowska, Maja Rokicka, Oliwia Mąka i Amelia Nowak z klasy 4F, a całość poprowadziła Tatiana Jabłońska, również z kl. 4F. Oprawę techniczną zapewnili uczniowie klasy 3A.

Dużą popularnością cieszył się konkurs plastyczny, który polegał na zilustrowaniu w dowolnej technice plastycznej  wybranego wiersza Wisławy Szymborskiej. Zwyciężczynią konkursu plastycznego została Julia Świrska
z klasy 3e . Julia jest autorką pracy będącej interpretacją utworu W. Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”. Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni.

Ostatnim wydarzeniem Tygodnia Języka Polskiego był konkurs recytatorski. Piętnastu świetnych recytatorów zmierzyło się z poezją Wisławy Szymborskiej i poddało się ocenie licznie zgromadzonej w auli ILO publiczności. Laureatką konkursu została Aleksandra Franc, która zinterpretowała wiersz Szymborskiej pt. „Pierwsza fotografia Hitlera”, wyróżnienia otrzymali – Gabriela Kowalska  oraz Franciszek Małaczek.
Wieczorek poprowadzili: Pola Sapieja i Piotr Ujejski, a Pola Sapieja, Natalia Matusiak i Andrzej Oberski zaprezentowali muzyczne interpretacje wierszy Poetki: „Nagrobek” oraz „Nic dwa razy”.

Organizatorzy dziękują wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie  i udział w Dniach Języka Polskiego.

Organizatorzy: Iwona Tworek, Jadwiga Pulkowska, Joanna Brożyna – Stępniak, Sylwia Grzegożewicz, Agnieszka Ostrowska, Grażyna Kordos, Małgorzata Bednarska

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.