"Zwiadowcy są światu potrzebni", czyli "Jesienny koncert" w Dziennym Domu Pomocy "Złoty Wiek"w Koszalinie – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

“Zwiadowcy są światu potrzebni”, czyli “Jesienny koncert” w Dziennym Domu Pomocy “Złoty Wiek”w Koszalinie

W dniu 27 listopada 2023 r. fascynaci twórczości Johna Flangana – autora cyklów powieści dla młodzieży „Zwiadowcy” oraz „Drużyna” we współpracy z Biblioteką szkolną, chórem oraz Kołem filmowo – teatralnym zorganizowali piękny jesienny koncert w Dziennym Domu Pomocy „Złoty wiek” w Koszalinie.  Celem podjętej działalności w ramach Konkursu ogłoszonego przez Wydawnictwo „Jaguar” było zorganizowanie wydarzenia na rzecz lokalnej społeczności. Nasi „Zwiadowcy” wpadli na genialny pomysł, by wykorzystać nasze talenty wokalno – muzyczny i umilić przedpołudnie koszalińskim Seniorom, którzy na co dzień korzystają z zajęć oferowanych przez DDP „Złoty wiek”.

Podczas koncertu zaśpiewaliśmy i zagraliśmy 14 utworów, m.in. piosenki Okudżawy, Marka Grechuty,  Anny Jantar, Edyty Geppert, Katarzyny Sobczyk, piosenki z Kabaretu Starszych Panów i The Beatles.

Z koncertu powstał krótki filmik, który wyreżyserował nasz niezawodny filmowiec Bartosz Ciechanowicz z klasy IVc. Dzięki doskonałej znajomości siedemnastu tomów „Zwiadowców”  powstała scenka wprowadzająca w klimat koncertu. Scenariusz i kreacje aktorskie stworzyli: Pola Sapieja z klasy IV c – dyrektorka artystyczna, Hubert Tomczyk z klasy 1e odegrał rolę Mistrza, Szymon Skóra z klasy 2d zagrał rolę ucznia. W koncercie wystąpili:

Natalia Matusiak z klasy 4 f – śpiew

Piotr Ujejski z klasy 4f – śpiew i gitara

Julia Monkiewicz z klasy 2c – śpiew

Patryk Kalicki z klasy 4f – śpiew

Jakub Dembicki z klasy 4a – śpiew i gitara

Konferansjerkę podczas koncertu poprowadziła Amelia Abramczuk z klasy 1d, za udźwiękowienie koncertu odpowiadał Julian Kubiak z klasy 2e, zaś dokumentację fotograficzną projektu przygotowała Gabriela Kołtun z klasy 2c.

Całością projektu koordynowała prof. Małgorzata Bednarska – nauczyciel bibliotekarz, zaś opiekę nad chórem sprawowała prof. Agnieszka Naszydłowska – nauczycielka historii. Ogromne podziękowania za współpracę składamy na ręce pani dyrektor Grażyny Sienkiewicz z Domu Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie oraz pani kierownik Jolanty Szewczyk z Dziennego Domu Pomocy „Złoty Wiek” w Koszalinie.

Dziękujemy za cudowną atmosferę podczas koncertu i propozycję dalszej współpracy – już wkrótce nasi śpiewający „Zwiadowcy” będą koncertować w „Złotym Wieku” z kolędami. Wymiana pokoleniowa uświadomiła licealistom, jak ważne jest podtrzymywanie więzi nie tylko rodzinnych, ale i społecznych. Lektura „Zwiadowców”  Johna Flangana  uświadamia czytelnikom,  jak powinniśmy się zachowywać w stosunku do innych, czym jest poświęcenie, jak stać się lepszym człowiekiem oraz to, że zawsze warto podążać drogą do spełniania marzeń. Tego wszystkiego uczą nas “Zwiadowcy”! Świat potrzebuje właśnie takich osób. I my nimi jesteśmy – w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Dubois w Koszalinie. Na zakończenie składamy serdeczne podziękowania Wydawnictwu „Jaguar”, które zainspirowało nas do podjęcia takiego właśnie działania, bo „Zwiadowcy są światu potrzebni!”

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.