Kolejny Kulturalny Czwartek za nami – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Kolejny Kulturalny Czwartek za nami

U podstaw wierszy Juliana Tuwima, poety- patrona Tygodnia Języka Polskiego w ILO leżały teorie Henri Bergsona. Z nich wywodził się witalizm, biologizm i kult życia liryki poety Skamandrytów. Tuwim, zgodnie z programem grupy Skamander sięgał również do języka potocznego, stosował wulgaryzmy i trywializmy a składnia jego utworów jest potoczna, wypowiedzi przerywane. W wierszach Tuwima znajdziemy liczne wykrzykniki, ogromną ilość pytań, onomatopeje, rym i rytm oraz wyjątkowa melodyjność strofy. Stąd nie dziwi fakt wykorzystania utworów Tuwima przez takich artystów jak Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Czesław Niemen, Marek Grechuta i Ewa Demarczyk. Powyższe słowa to gotowa odpowiedź na zorganizowany przez Panie Joannę Brożynę- Stepniak i Jadwigę Pulkowską Konkurs Recytatorski w ramach Kulturalnych Czwartków ILO, poświęcony oczywiście Julianowi Tuwimowi. Recytatorzy zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności zarówno wiersze dla dzieci, jak i poezję refleksyjną i zaangażowaną politycznie Juliana Tuwima. Na scenie w aranżacjach wokalnych utworów Poety wystąpiły również Natalia Matusiak, Julia Monkiewicz, Gabriela Makuszycka i Maja Zaręba. Laureatką konkursu została Amelia Abramczuk z klasy ID, a wyróżnienia otrzymali Igor Szymański z klasy IIID i Julia Skwierawska z klasy IIC. Gratulujemy, dziękujemy i wierzymy, że będziecie z nami za rok. Wasze Polonistki- Joanna Brożyna – Stępniak, Sylwia Grzegożewicz, Agnieszka Ostrowska, Jadwiga Pulkowska i Iwona Tworek.

Tekst i zdjęcia: p. prof. I. Tworek

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.