"Kulturalny Czwartek na Ludowo", czyli Zespół Tańca Ludowego "Bałtyk" i przyjaciele z Palermo w naszej szkole – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

“Kulturalny Czwartek na Ludowo”, czyli Zespół Tańca Ludowego “Bałtyk” i przyjaciele z Palermo w naszej szkole

W czwartek, 7 marca 2024 roku w naszej szkole był wyjątkowy wieczór. W ramach Kulturalnych Czwartków we współpracy z Centrum Kultury 105 mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkową koszalińską grupę: Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”. Członkowie zespołu pod kierownictwem pani choreograf Bernadetty Durbacz żywiołowo zaprezentowali tradycyjne tańce z różnych regionów Polski. Był polonez, kujawiak, oberek, a nawet  tańce lubelskie. Wszystkich zachwycił nie tylko taniec, ale tradycyjne stroje, które do każdego tańca były inne. Charakteru spotkania dodali nasi uczniowie. Wzruszający występ Julii Monkiewicz z klasy 2c i Jakuba Raczyńskiego z klasy 4a w balladzie „Dumka na dwa serca” wywołał niejedno wzruszenie.  Profesjonalna konferansjerka w języku polskim i angielskim w wykonaniu Julii Pęksy z klasy 3c  oraz Juliana Majewskiego z klasy 3e z humorem wprowadzała nas w historię Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk” oraz elementy strojów kaszubskich, które godnie prezentowali na sobie.  Hitem wieczoru była Michalina Radiun z klasy 1d, która swoim głosem i energią doskonale oddała klimat ludowych piosenek i przyśpiewek. W jej wykonaniu usłyszeliśmy „Lipkę”, „Czerwone jagody” i „W moim ogródecku”.  Michalinie przygrywał duet gitarowy: Kacper Krężołek z klasy 1b na gitarze akustycznej i Antek Merecki z klasy 2a na gitarze basowej.  Niespodzianką wieczoru była nasza uczennica, która przyjechała do nas z Ukrainy – Sofiia Kava z klasy 2d wraz z mamą Liudmylą doskonale wkomponowały się w klimat naszej ludowej muzyki swoją wirtuozowską grą na skrzypcach.  Wieczór zakończył wspólny polonez, który był szczególnym wydarzeniem dla delegacji uczniów i nauczycieli z włoskiego Palermo, którzy obecnie odwiedzają I LO w ramach programu Erasmus+. Pani wicedyrektor Katarzyna Sapieja podziękowała wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zwróciła się również w języku angielskim do naszych gości z Włoch, przedstawiając im krótko ideę naszych Kulturalnych Czwartków.

Nad całością projektu pracowała „nasza pani z biblioteki”, czyli prof. Małgorzata Bednarska. Pracą po stronie CK 105 koordynowała specjalistka do spraw upowszechniania kultury Pani Dorota Popowicz – Majewska.  To była naprawdę doskonała współpraca!

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach w ramach Kulturalnych Czwartków.

tekst: M. Bednarska

foto:Tomasz Majewski – scenofotografia

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.