W Dubois porywają Baltazara Gąbkę – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

W Dubois porywają Baltazara Gąbkę

Sztuka teatralna stworzona na podstawie kultowej książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego oraz animacji dla dzieci pt. “Porwanie Baltazara Gąbki” była centralnym wydarzeniem w naszej szkole w dniu 5 kwietnia. Kółko Teatralne “Kolektyw – Powrót” zaprosiło na premierę  spektaklu zaprzyjaźnione dzieci z Przedszkola nr 21 w Koszalinie.  Chętnych przedszkolaków było tylu, że musieliśmy sztukę przedstawić dwukrotnie.  Wartka akcja i dynamiczna gra aktorów amatorów niesamowicie skupiała uwagę młodych widzów, którzy z trwogą śledzili losy porwanego naukowca Baltazara Gąbki. Entuzjazm i śmiech wywoływała postać kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka, zaś tajemniczy i podstępny Don Pedro   – szpieg z Krainy Deszczowców dodawał dreszczyku naszym małym widzom. Bartek Ciechanowicz – scenarzysta i reżyser –  wraz ze swoją trupą teatralną doskonale opowiedział historie o o przyjaźni, poświęceniu, lojalności i odwadze, które zmierzają się ze zdradą, zakłamaniem i żądzą władzy. W tym nowym, oryginalnym spojrzeniu na dzieło Stanisława Pagaczewskiego uczłowieczony Smok Wawelski stał się bohaterem na miarę naszych czasów. Awanturnicza historia detektywistyczna pełna jest grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadziły  przedszkolaków ku wielkiej wyprawie w nieznane.

Opiekunki projektu – prof. Julianna Wawrzyniak, prof. Małgorzata Bednarska
Scenariusz i reżyseria – Bartosz Ciechanowicz – klasa 4c
Nagłośnienie – Agata Pogonowska – klasa 1b
Rekwizytorka – Karolina Chreptowicz  – klasa 4 b
AKTORZY:
Smok Wawelski – Kalina Iwaniak  – klasa 3b
Kucharz Bartolini Bartłomiej – Maria Burak – klasa 3f
Don Pedro – Szymon Skóra – klasa 2d
Król Polski – Maja Ostojska – klasa 2d
Baltazar Gąbka, Zbójnik – Bartosz Ciechanowicz  – klasa 4c
Przywódca Zbójników, Smok Mlekopij, Sługa Króla – Hubert Tomczyk  – klasa 1e
Policjant, Zbójnik – Natalia Stefanowska – klasa 1f
Pan Barnawa, Deszczowiec – Veronica Chomątek – klasa 1f
Król Deszczowców – Wiktoria Miechowicz – klasa 1f

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.