Przemek Staroń i Jędrzej Sołowij przełamują schematy w Dubois – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Przemek Staroń i Jędrzej Sołowij przełamują schematy w Dubois

„Przełamiemy schematy, zidentyfikujemy blokady, zrozumiemy powody, poznamy sposoby!” – z taką misją przyjechali do nas Przemek Staroń i Jędrzej Sołowij. W poniedziałek, 3 czerwca, absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie spotkali się z uczniami klas II i III. Były rozmowy, były warsztaty, a ich najważniejszy przekaz brzmiał: „You are ENOUGH!”. …bo młodzi mogą! Nic ich nie ogranicza, a po I LO mogą być, kim tylko chcą! Odwaga i pasja mogą zaprowadzić w niezwykłe miejsca i pozwalają robić rzeczy wyjątkowe.
Przemek i Jędrzej powspominali szkolne lata, pokazali, jak wielka moc tkwi w książkach, grach, filmach i że warto wykorzystywać ją również w kreatywnej edukacji.
Przemek Staroń jest psychologiem, kulturoznawcą i Nauczycielem Roku 2018, finalistą The Global Teacher Prize. Zaraża ludzi krytycznym myśleniem, wiarą w człowieka i poczuciem jego sprawstwa. Jest jednym z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w nauce szkolnej i popularyzacji edukacji filozoficznej w polskim systemie edukacji. Inicjator wielu projektów edukacyjnych i akcji społecznych, m.in. międzypokoleniowego fakultetu filozoficznego Zakon Feniksa. Wykładowca trójmiejskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Autor książek: „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” oraz „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”.
Jędrzej Sołowij, lektor języka angielskiego i trener Odysei Umysłu, jest popularyzatorem wykorzystywania zasobów platform Netflix, Disney czy HBO w edukacji. Jako trener regularnie gości na konferencjach poświęconych grywalizacji, nauce opartej na grach oraz kreatywności. Prowadzi zajęcia zarówno dla uczniów i uczennic, nauczycieli i nauczycielek oraz rodziców, na których przybliża ideę kreatywnego podejścia do rozwoju i procesu uczenia (się). Wyznaje nieszablonowe podejście do edukacji, łącząc w swoich działaniach wiedzę i praktykę z przełamywaniem schematów oraz działaniem na nieoczywistościach.
Tekst: Joanna Krężelewska
Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.