Nocne obserwacje gwiazd – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Nocne obserwacje gwiazd

Czy można obserwować gwiazdy i planety na zachmurzonym niebie? Otóż można. Dowiedli tego miłośnicy astronomii podczas nocnych zajęć zorganizowanych przez prof. Katarzynę Sapieję i Ewę Wołkowską.

W nocnych obserwacjach wzięli udział nie tylko nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły, ale również uczniowie z innych szkół i mieszkańcy Koszalina. Z oczywistych względów osobami bez których zajęcia nie mogłyby się odbyć byli nasi fizycy, prof. Anna Bartosik i Jacek Niezgoda (znany miłośnik i znawca astronomii), którzy ochoczo dzielili się z nami swoją wiedzą. Dowiedzieliśmy się więc jak jest zbudowany i jak działa teleskop , jakie zjawiska można zaobserwować na niebie , jak odnaleźć gwiazdozbiory i planety . I znaleźliśmy je. Wprawdzie na razie z użyciem smartfonów i aplikacji do obserwacji nieba, ale w końcu niebo rozbłyśnie gwiazdami oraz planetami i wiedząc jak, poszukamy ich sobie indywidualnie.

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.