Informacja od Pedagoga Szkolnego – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Informacja od Pedagoga Szkolnego

Drodzy uczniowie

Jesteśmy w niecodziennej sytuacji i bagatelizowanie problemu z pewnością nie pomoże ani nam, jako jednostce, ani całemu społeczeństwu. Stąd konieczność pozostania w domach. Pamiętajcie, że mamy wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Słuchajmy zaleceń rzetelnych specjalistów, specjalistów od epidemiologii i sytuacji kryzysowych – mamy przecież do nich dostęp i przestrzegajmy ich. Nie bagatelizujmy apeli sztabów kryzysowych. Pozostańcie w domach.

Zachęcam Was do dawkowania dopływu informacji o koronawirusie. Spędzanie całych dni z telewizyjną stacją informacyjną, w której niemal wszystkie newsy dotyczą pandemii, z pewnością nie wpłynie na nas uspokajająco. Jeśli dołożymy do tego media społecznościowe,  gdzie nie mówi się już o niczym innym, w tym ogromie bodźców trudno będzie nam zachować zdrowy rozsądek i spokój.

Co zatem robić, gdy się stresujesz?

W sytuacjach stresowych możemy działać na dwa sposoby: skoncentrować się na problemie lub skoncentrować się na emocjach. Ten pierwszy styl radzenia ze stresem daje nam szansę poradzenia sobie w sytuacji kryzysowej, jest właśnie sposobem mobilizującym. Drugi styl jest ewidentnie niekorzystny i może prowadzić do silnego lęku, a nawet paniki, która może skończyć się np. problemami z oddychaniem i jeszcze większym strachem.

Dlatego bardzo zachęcam Wam skupić się na zadaniu- wszyscy wokoło powtarzają Wam, że to nie są ferie, pracujcie zatem nad zadaniami, pozostańcie w kontakcie ze swoimi nauczycielami,  czytajcie książki, oglądajcie filmy, spędzajcie czas z najbliższymi, to jest ten moment. Czas na rozmowę,  na którą dotychczas nie było czasu w tym pędzie i natłoku obowiązków.

Życzę Wam spokoju i przede wszystkim zdrowia.

Jeśli są wśród Was osoby,  które potrzebują konsultacji to zapraszam do kontaktu mailowego:

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.