2022 ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

2022 ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO

17 listopada 2021 roku Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, dla uczczenia dwusetnej rocznicy wydania pierwszego tomu poezji Adama Mickiewicza zawierającego “Ballady i Romanse”.

Według tekstu ustawy romantyzm “przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki”. “Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście.  Bez ich twórczości oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy”.

Okazja to niebagatelna, więc z pewnością czeka nas wiele ciekawych wydarzeń.

Biblioteka szkolna już przygotowuje się do świętowania.

Zapraszamy do współpracy humanistów i fascynatów polskiego romantyzmu.

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.