Chemia w szkole - nr 3 2022 (maj-czerwiec) – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Chemia w szkole – nr 3 2022 (maj-czerwiec)

Spis treści wydania 3/2022

Nauka i technika

Ciekawostki – Marek Orlik

Starożytna chemia? * Biodegradowalny żel nowotworowy * Fluorowe nanorurki jako superodsalacze wody morskiej * Hel, Wielki Wybuch i narodziny naszej planety

Różne oblicza saponin – Joanna Kurek

H2SO4 – kwas mocny, czyli jaki? – Damian Mickiewicz

Tym razem do napisania artykułu skłoniły mnie dwie wzajemnie sprzeczne odpowiedzi dotyczące… tego samego zagadnienia. Pytanie dotyczy właściwości kwasu siarkowego(VI).

Co robią młodzi naukowcy po lekcjach – Odkrycia Polska Edycja EUCYS

Nie tylko dla sommelierów, czyli o historii wina – Anna-Maria Tryba

Polioksazoliny – amfifilowe polimery o coraz większym zastosowaniu – Anna-Maria Tryba

Mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia coraz bardziej popularnej grupy polimerów – polioksazolin.

Przekształcanie metalu w …inny metal – sciencedaily.com

Nieznane oblicza cieczy – PAP – Nauka w Polsce

Wydajniejsze ogniwa słoneczne – sciencedaily.com

Metodyka i praktyka szkolna

18 Barwne kontrasty reakcja oscylacyjna Briggsa-Rauschera – Marek Ples

Reakcją oscylacyjną, która szczególnie dobrze nadaje się do celów dydaktycznych i pokazowych, jest reakcja Briggsa-Rauschera.

Olimpiady i konkursy

68. Krajowa Olimpiada Chemiczna – Etap III. Zadania teoretyczne Komitet Główny Olimpiady Chemicznej

68. Krajowa Olimpiada Chemiczna – Etap III. Zadania laboratoryjne

Komitet Główny Olimpiady Chemicznej

Zapraszamy do szkolnej czytelni.