Grudniowy „Kulturalny czwartek” – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Grudniowy „Kulturalny czwartek”

Niezwykłym wydarzeniem ostatnich dni w I Liceum Ogólnokształcącym był „(przed)Świąteczny wieczór refleksyjno-muzyczny” zorganizowany przez Radę Samorządu Uczniowskiego 14 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Był to także pierwszy po kilkuletniej przerwie „Kulturalny czwartek”, którego główną ideą są comiesięczne spotkania dla uczniów Dubois, w trakcie których namacalnie mogą spotkać się z szeroko pojętą sztuką.

Czwartkowy wieczór – na który licznie przybyli uczniowie, rodzice oraz nauczyciele – rozpoczęła Iga Kostecka, która zagrała autorską wersję pianistyczną „Cichej nocy” w tonacji jazzowej. Część artystyczna – którą poprowadzili: Natalia Lewińska i Antoni Majewski – przybliżyła przybyłym gościom idee głównych symboli Bożego Narodzenia oraz historię celebracji Nocy Narodzenia Pańskiego. Była ona przeplatana tematycznymi utworami, które wykonali uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Cholewicz, „Ukulele team” – Klaudia Pawlukowicz i Martyna Strach, Sandra Chwała oraz Igor Kowalczyk z Szkolnego Zespołu Wokalnego p. Marii Dąbrowskiej, a także Zuzanna Mrożek. Ta ostatnia zaprezentowała ponadczasowy utwór pt. „Hallelujah”, podczas którego pokazano zdjęcia ofiar działań wojennych w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu.

Główna refleksja spotkania, dotycząca postrzegania w uchodźcy drugiego człowieka, była także okazją do przeprowadzenia zbiórki przez RSU na akcję UNICEF-u „Prezent bez pudła”. Dzięki hojności gości „Kulturalnego czwartku” Rada zakupiła 120 szczepionek przeciw polio, które uchronią wiele ludzkich istnień przed śmiercią. W trakcie (przed)świątecznego wieczoru działała także kawiarenka, w której oferowano gościom ciepłe napoje – kawę, herbatę z żurawiną, mleko z cynamonem oraz słodkie pierniki i soczyste pomarańcze. Wieczór zwieńczył recital zespołu „GaRo”, w którym zagrali: Jan Sobolewski z Dubois oraz gościnnie: Hubert Zmuda-Trzebiatkowski z Zespołu Szkół nr 7 i Karol Nowakowski z Computer College. Rockowy zespół wykonał trzy piosenki, które zaśpiewała Sandra Wojtkiewicz.

Spotkanie podsumował zaś Dyrektor Rafał Janus, który podzielił się swoją refleksją dot. reaktywacji „Kulturalnych czwartków” oraz podziękował organizatorowi – Radzie Samorządu Uczniowskiego – za powrót do tej „pięknej” – jak określił Pan Dyrektor – tradycji Dubois.

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.