Koncert „Piosenka jest dobra na wszystko” – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Koncert „Piosenka jest dobra na wszystko”

Porywający, poruszający, przepiękny – to tylko kilka słów z wielu pozytywnych opinii, jakie usłyszeć można było wczoraj w trakcie koncertu „Piosenka jest dobra na wszystko” i zaraz po nim. Koncert zorganizowany został w ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jego organizatorzy – panie: Agnieszka Naszydłowska i Jadwiga Pulkowska oraz Rada Samorządu Uczniowskiego z jego przewodniczącym, Dawidem Jasiewiczem – wprowadzili nas – polskimi tekstami piosenek oraz wybitnej polskiej poezji – w świat magicznych przeżyć, wysokich uczuć i emocji.

Doskonałym okazał się pomysł spojrzenia na Polskę i jej stuletnią historię, na Polaków i ich wybory, uczucia, problemy – za sprawą literatury i muzyki. Piękna aula naszej szkoły stała się wczorajszego wieczoru salą koncertową, a uczniowie I LO – wybitnymi artystami, dostarczającymi nam, słuchaczom wielu wzruszeń. A oto oni : Zofia Mańczuk, Alan Królasik, Aleksandra Federkiewicz, Sandra Wojtkiewicz, Zofia Kopania, Igor Kowalczyk, Magdalena Rygorowicz, Nicole Trębacz, Zuzanna Mucha, Julia Bajdan, Alicja Harłacz, Wiktoria Nowak, Marta Czarnecka, Aleksandra Sobieraj, Anna Hop i Jan Sobolewski.

W repertuarze artystów pojawiły się przedwojenne szlagiery H. Ordonówny, E. Bodo czy L. Niemirzanki i powojenne – A. German, N. Zylskiej, M. Koterbskiej, E. Bem, H. Banaszak, Cz. Niemena, M. Grechuty, M. Rodowicz, G. Łobaszewskiej, Z. Kurtycza, Lady Pank i Margaret. Utworem „Kocham wolność” z repertuaru „Chłopców z Placu Broni” artyści zakończyli to wyjątkowe spotkanie. Ważną częścią koncertu były także recytacje wybitnej liryki polskiej w wykonaniu nauczycieli I LO, poprzedzone wprowadzanym przez narratorów (Martyna Czapiewska, Nikola Fornal, Karolina Kuras, Natalia Lewińska, Olimpia Rykaczewska, Jakub Waliszewski) tłem polityczno-społecznym.

Pani Julianna Wawrzyniak odczytała wiersz Cz. Miłosza pt. „Przypowieść o maku”, pan Paweł Rudecki „Pierwszą przechadzkę” L. Staffa, pani Janina Jasińska „Nic dwa razy” W. Szymborskiej, pan Rafał Janus „Moją wierną mowę” Cz. Miłosza, pani Jadwiga Pulkowska „Urodziny” W. Szymborskiej, pani Iwona Tworek „Potęgę smaku” Z. Herberta, a pan Tomasz Stępniak „Do leszczyny” Cz. Miłosza.

Takie chwile jak ta wczorajsza – jeszcze bardziej umacniają nas – uczniów, nas – nauczycieli, nas – dyrekcję w przekonaniu, że Dubois to wspólnota ludzi wierzących w prawdziwe WARTOŚCI.

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.