Świat piłki nożnej – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Świat piłki nożnej

Ten artykuł był opublikowany na archiwalnej stronie redakcji „Tytułu”. Podczas integracji starego portalu z witryną www.liceumdubois.pl mogły wystąpić błędy. Przepraszamy za ewentualne problemy z odczytaniem prezentowanych treści.

Korupcja w FIFA, finał LE i najlepsze ligi Starego Kontynentu.Podsumowanie sezonu i największa afera w historii tego sportu.

KORUPCJA W FIFA:
Już w środę zaczęły się zatrzymania działaczy FIFA. Zatrzymano m.in. wiceprezydentów tej organizacji: Jeffrey Webb z Kajmanów, Urugwajczyk Eugenio Figueredo, Kostarykańczyk Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel oraz Brazylijczyk Jose Maria Marin. Mówimy tu o sumie przynajmniej 100 mln dolarów.
Świadek posiłkowy, czyli można powiedzieć „wtyczka”, to w tym przypadku Chuck Blazer, były sekretarz generalny CONCACAF (Federacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów). Śledztwo w tej sprawie prowadzi FBI i Prokuratura Generalna USA (te instrumenty prowadzą śledztwo z prostego powodu, to właśnie banki w Stanach pośredniczyły w przepływie pieniędzy, a większość podejrzanych pochodzi z Ameryki). Wielu ludzi mogłoby się zapytać, dlaczego teraz? Jak się okazuje, Blazer został zmuszony do współpracy, ponieważ odkryto 18 lat niepłacenia podatków.
Również prokuratura w Zurychu chce wszcząć własne śledztwo w sprawie przyznania Rosji organizacji MŚ 2018 oraz Kataru MŚ 2022.
LIGA EUROPY – WARSZAWSKI FINAŁ:
To był wieczór… Prawie wypełniony Stadion Narodowy, a na dole spektakl, który zaspokoiłby każdego fana kopania piłki. Ledwo wszyscy rozsiedli się na krzesłach i w fotelach, a już w 7 minucie Dnipro za sprawą Kalinicia strzeliło na 1:0. Jednak od czego jest Polak w Polsce? Okazuje się, że od wyrównywania wyniku. Na 1:1 w 21.minucie po zamieszaniu w polu karnym Ukraińców Krychowiak strzelił między nogami obrońcy i wpakował piłkę do siatki. Trzy minuty później Carlos Bacca po pięknym prostopadłym podaniu od Reyesa położył bramkarza i już zwolennicy klubu Sevilla FC świętowali zwycięstwo. Mieli rację, ale przed końcem pierwszej połowy po błędzie w ustawieniu Rico, Rotań z rzutu wolnego doprowadził do remisu.
Druga połowa była równie zacięta, ale obejrzeliśmy tylko jedną bramkę. To znowu Bacca po stracie piłki piłkarzy Dnipro na 30 metrze przed własną bramką dał radość wyprowadzając na prowadzenie grających w czerwonych strojach Hiszpanów. Ten wynik utrzymał się do końca. Jednakże w 88. minucie miało miejsce smutne wydarzenie, Matheus stracił przytomność (zdiagnozowano u niego złamany nos i wstrząśnienie mózgu po starciu z Tremoulinasem).
PODSUMOWANIE NAJSILNIEJSZYCH LIG EUROPEJSKICH:
Premier League (Anglia):
Chelsea FC została mistrzem, Manchester City wicemistrzem, a Arsenal obalił mit wiecznego czwartego miejsca i wspinając się na wyżyny swoich możliwości osiągnął najniższy stopień podium. Te 3 drużyny zaczną od fazy grupowej LM. Czwarty Manchester United po rocznej przerwie w pucharach europejskich zacznie od ostatniej rundy eliminacji LM. Tottenham za V lokatę dostaje promocję do fazy grupowej LE, znajduje się tam również Liverpool, ponieważ zajął VI miejsce. Siódme Southampton zajęło dawne miejsce Liverpoolu i zacznie od III rundy eliminacji. I jeszcze jedna miła wiadomość dla Anglików i fanów Młotów: West Ham United został zakwalifikowany do I rundy eliminacji LE z rankingu UEFA Fair Play. Natomiast z ligi spadły Hull, Burnley i QPR. Od nowego sezonu w PL zobaczymy trzech beniamików: Bournemouth, Watford i Norwich.
LA LIGA (Hiszpania):
Dzięki rozwiązanemu sporowi udało się dokończyć ligę (ustawa o mediach). Jako zwycięzca tegorocznej edycji LE Sevilla FC zapewniła sobie występ w fazie grupowej LM. To oznacza, że Hiszpanie mogą mieć aż 5 drużyn w fazie grupowej LM, ponieważ z ligi już od tej fazy zaczynają trzy najlepsze drużyny: FC Barcelona – mistrz, Real Madryt – wicemistrz, Atletico Madryt, a w ostatniej rundy eliminacji do tych rozgrywek zakwalifikowała się Valencia FC, IV zespół sezonu. Jednak w LE zobaczymy już tylko dwie drużyny, w fazie grupowej Villarreal, a od III rundy eliminacji zacznie przygodę Athletic Bilbao. Z ligi spadły Eibar, Almeria i Cordoba, a awansowały Betis plus dwie drużyny (drugie miejsce w Segunda Division i zwycięzca barażów).
BUNDESLIGA (Niemcy):
W Niemczech spora niespodzianka, Borussia Dortmund nie dostała się do LM, ponieważ w rundzie jesiennej nie przypominała w lidze tej Borussii z poprzedniego sezonu. Podopieczni Jürgena Kloppa zajęli dopiero VII pozycję, ale też zdobyli Puchar Niemiec, co w rezultacie daje im fazę grupową LE. W lidze mistrzów bez wielkiego zaskoczenia ujrzymy Bayern Monachium. Dalsze stopnie podium nie były już tak przewidywalne. W końcu srebro zdobyli piłkarze Vfl Wolfsburg, a brąz Borussia Mönchengladbach. Te trzy drużyny awansowały do fazy grupowej LM. W eliminacja do LM będzie walczył następny w tabeli Bayer 04 Leverkusen. Miejsce dające fazę grupową LE z ligi zajęło (uwaga, uwaga) FC Augsburg. Tak, właśnie ten klubik z małym budżetem, coś niesłychanego. Co więcej tuż za nim uplasował się finansowy gigant Schalke 04 Gelsenkirchen, ale w Niemczech jak w Anglii, Vfl Wolfsburg zajęli II lokatę w lidze i zdobyli Deutsche Pokal, przez to Schalke zapewniło sobie występ w fazie grupowej LE. A od 3 r. eliminacje LE zacznie siódma, Borussia Dortmund. Z ligi spadły SC Freiburg i SC Padeborn, a wchodzą FC Ingolstadt, FC Darmstadt, jak również HSV Hamburg.

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.