Po co nam tak właściwie samorząd uczniowski? – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Po co nam tak właściwie samorząd uczniowski?

Ten artykuł był opublikowany na archiwalnej stronie redakcji „Tytułu”. Podczas integracji starego portalu z witryną www.liceumdubois.pl mogły wystąpić błędy. Przepraszamy za ewentualne problemy z odczytaniem prezentowanych treści.

Obserwując niedawną kampanię i debatę wyborczą, sam proces głosowania (tu w szczególności zaintrygowała mnie bardzo duża ilość głosów nieważnych), aż w końcu prace Rady Samorządu „od kuchni” jako jej wiceprzewodniczący, wciąż w moich myślach tkwi jedno zasadnicze pytanie – Kto i po co wymyślił samorząd uczniowski?

W naszym liceum – idąc tropem artykułu zamieszczonego na oficjalnej witrynie internetowej I LO – to właśnie SU jest najbardziej trwałą organizacją w przeszło 70-letniej historii funkcjonowania szkoły. Mówią, że czym dalej w las, tym więcej drzew, więc wraz z dalszą lekturą owej publikacji wyczytałem, że uczniowie na przestrzeni lat organizowali m.in. kultywowane do dziś kotowanie (wówczas „chrzest pierwszoklasistów”) czy Dzień Wiosny. Niemniej jednak ciekawą inicjatywą rodem z lat 80. XX wieku był wybór Miss i Mistera Roku – swoją drogą ciekawe, ile przedstawicielek płci pięknej i członków płci „tej drugiej” stanęłoby w szranki o ten jakże prestiżowy tytuł: Miss i Mistera Dubois (To naprawdę brzmi dumnie!). W późniejszym czasie, po 1989 roku RSU zajęło się proklamowaniem postaw prodemokratycznych i proobywatelskich, opiniowaniem szkolnych aktów prawnych oraz wysuwaniem własnych wniosków nt. funkcjonowania placówki.

Kto wymyślił samorząd? Sukces ma wielu ojców, lecz formalnie instytucję kolegialnego organu młodzieży definiuje Ustawodawca w art. 55., punktach 1-5 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (choć tylko do września, bo Prezydent RP podpisał niedawno słynną ustawę – Prawo Oświatowe) mowa jest o samorządzie uczniowskim. Określono tam jego kompetencje, członków oraz tryb procedowania. Można by powiedzieć: „Ha, mamy to”. Nic bardziej mylnego, jeżeli uczniowie nie zainteresują się przysługującymi im prawami. I od tego m.in. jest samorząd, aby: uświadamiać i promować nasze prawa i obowiązki wynikające z przepisów konwencji, ustaw, ale także szkolnych przepisów, organizować życie społeczno-kulturalne szkoły oraz (to także gwarantuje ustawa) „przedstawiać (…) radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki (…)”.

Czy taki właśnie będzie samorząd uczniowski w Dubois? To zależy przede wszystkim od Was! Nie łudźcie się, że sama Rada Samorządu I LO (która w myśl § 2. Regulaminu SU reprezentuje „ogół uczniów”) coś wskóra. Bez Waszego zainteresowania nasze postulaty i propozycje będą miały mniejszą siłę przebicia.

Jak być zainteresowanym? Można je okazywać na wiele sposobów – śledząc bieżące poczynania RSU (do tego polecam przede wszystkim nasz oficjalny fanpage: www.facebook.com/RSUDubois), angażować się w działania przez nas podejmowane, a także zgłaszać się do nas z ideami, sugestiami bądź podpowiedziami. Zapraszamy do współpracy!

Wasz wiceprzewodniczący
Dawid Jasiewicz

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.