" Co kryją za sobą litery?" – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

” Co kryją za sobą litery?”

Ten artykuł był opublikowany na archiwalnej stronie redakcji „Tytułu”. Podczas integracji starego portalu z witryną www.liceumdubois.pl mogły wystąpić błędy. Przepraszamy za ewentualne problemy z odczytaniem prezentowanych treści.

Wojna. Ofiary. Cierpienie. Sieroty. Wdowy. Ciągłe ataki i walki. Musisz temu zapobiec. Musisz to zakończyć. Musisz dokonać niemożliwego. Musisz… złamać Enigmę.Takiemu zadaniu musiał sprostać Alan Turing- brytyjski matematyk i logik podczas drugiej wojny światowej wraz z grupą najbardziej utalentowanych ludzi w Wielkiej Brytanii. Jednak złamanie kodu, którym posługują się naziści, nie jest proste. Istnieją tryliony kombinacji, a czas ucieka. By go rozpracować, Turing skonstruował urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś pracy… pierwszy komputer.

Historia głównego bohatera została przedstawiona ciekawą metodą mieszania czasów. Poznajemy go jako oskarżonego na komisariacie, później fabuła filmu jest przeplatana czasami, w których matematyk rozpracowywał Enigmę, a także cofamy się do jego wczesnej młodości, gdzie ujawniona zostaje największa tajemnica Turinga. Tak reżyser Morten Tyldum przedstawił historię geniusza w filmie „ Gra tajemnic”, który zdobył pięć nominacji do Złotych Globów, siedem do Oscara i do wielu innych nagród.

Na ekranie możemy zobaczyć gwiazdorską obsadę aktorów, np.: Charlesa Dance’a, Keire Knightliey, Marka Stronga i odtwórcę głównej roli- Benedicta Cumberbatcha. Podczas oglądania filmu widz może także nacieszyć się wspaniała ścieżką dźwiękową kompozycji Alexandre  Desplata.

Mówiąc krótko: warto!

 

Marcelina Woszczatyńska

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.