Teatralnie w Poroninie – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Teatralnie w Poroninie

Ten artykuł był opublikowany na archiwalnej stronie redakcji „Tytułu”. Podczas integracji starego portalu z witryną www.liceumdubois.pl mogły wystąpić błędy. Przepraszamy za ewentualne problemy z odczytaniem prezentowanych treści.

Czym jest teatr improwizowany? Jak można wykorzystać dramę do popularyzacji takich wartości jak tolerancja, szacunek do innych kultur, przyjaźń, piękno? Co łączy młodych ludzi z różnych krajów europejskich? Jakie podobieństwa literackie i kulturowe mają najważniejsze poematy narodowe? 

Na te i inne pytania mieli szansę poszukać odpowiedzi uczestnicy teatralnej wymiany polsko-litewskiej, która odbyła się w drugiej połowie sierpnia w Poroninie koło Zakopanego. Wzięło w niej udział 12 uczestników z Polski i 12 z Litwy. Tak się złożyło, że tym razem całość polskiej strony to wyłącznie uczniowie naszej szkoły, podczas gdy goście z Litwy reprezentowali różne licea i uniwersytety ( Kowno, Wilno). Duża w tym zasługa naszego absolwenta i założyciela fundacji Youth Act Poland, Filipa Krajniaka. Z sentymentu do “starego Dibulca” i pewności, że w naszej szkole znajdzie chętną i teatralnie uzdolnioną młodzież, zaprosił do projektu jedenastu szczęśliwców wraz z opiekunem koła teatralnego, prof. Stępniakiem. Należy dodać, że językiem, w którym pracowali uczestnicy wymiany teatralnej, był oczywiście język angielski.  

Wymiana, mająca charakter warsztatów zakończonych przedstawieniem, trwała 7 dni. Każdego dnia nasi uczniowie i ich litewscy partnerzy mieli do wykonania inne zadania. Na początku musieli poznać i zaprezentować reszcie to, co wiedzą na temat kultur i obyczajów obu krajów. Równie ważne było tworzywo literackie, na którym bazowali uczestnicy, czyli popularne poematy narodowe: polski “Pan Tadeusz” oraz litewski “Metai” (“Pory roku”), stąd tytuł projektu – “Pan Tadeusz and Metai” in improvisation theatre”. Codzienne inna międzynarodowa grupa zaczynała od rozgrzewki, inna redagowała teksty, organizowała czas wolny, dbała o porządek i punktualność, robiła zdjęcia i kręciła krótkie filmy. Codziennie ćwiczenia improwizacyjne i dramowe trwały co najmniej 6 godzin. Uczestnicy mieli też dodatkowe zadania, jak np. wycieczka do Zakopanego połączona z wykonaniem w przestrzeni miejskiej kilku zadań o charakterze performatywnym i edukacyjnym. Jednego dnia mieli przygotować relację fotograficzną ( tzw. Fotovoice),  innego zaś film o tolerancji i szacunku do innych kultur (Videovoice). Efekty tych prac można podziwiać na facebookowej stronie “Pan Tadeusz and Matai in improvisation theatre”. Przedstawienie podsumowujące, które miało miejsce w muszli koncertowej w Zakopanem, oglądali licznie zgromadzeni turyści oraz ok. 100 osób dzięki relacji na żywo na wspomnianej stronie. W ostatnim tygodniu wakacji uczestnicy podsumowywali swój projekt w Radiu Koszalin, w tym będą prezentować nabyte umiejętności podczas środowego wieczorku artystycznego w murach I LO.  

Nie byłoby tego wszystkiego bez zaangażowania kilku osób i instytucji. Oprócz Filipa i jego fundacji Youth Act Poland należy wspomnieć również Polsko – Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, który finansował całość przedsięwzięcia ( uczestnicy nie ponosili żadnych kosztów), Centrum Kultury w Zakopanem, Radio Koszalin i oczywiście I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois. Wszystkie te starania przyczyniły się do tego, że uczestnicy rozwinęli kilka niezbędnych umiejętności, nawiązali międzynarodowe kontakty i przyjaźnie, przełamali bariery językowe i kulturowe, ale też zapragnęli wziąć udział w kolejnych wymianach teatralnych. Już w październiku dwoje uczniów klasy 3B ( Natalia Segętowska i Kacper Januszewski) wybiorą się do Budapesztu na warsztaty trenerskie dla opiekunów grup z całej Europy. Z kolei w lutym planowany jest wyjazd na 10 dni do Coimbre, do Portugalii, zaś w następne wakacje ma odbyć się wielka wymiana młodzieży z sześciu krajów UE w okolicach Koszalina. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po szczegóły na wtorkowe spotkania koła teatralnego (godz. 14:30, sala 28.). 

Lista uczestników wyjazdu do Poronina( I LO) 

Agata Starkowska, Sandra Szymkowicz, Natalia Segętowska, Kacper Szymkowicz, Bartosz Wosiński, Agata Trębacz, Antoni Majewski, Zofia Mańczuk, Katarzyna Dżuga, Klaudia Pawlukowicz, Gabriela Janiuk. 

Tomasz Stępniak

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.