Jak spędzać przyjemnie jesienne wieczory? – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Jak spędzać przyjemnie jesienne wieczory?

Ten artykuł był opublikowany na archiwalnej stronie redakcji „Tytułu”. Podczas integracji starego portalu z witryną www.liceumdubois.pl mogły wystąpić błędy. Przepraszamy za ewentualne problemy z odczytaniem prezentowanych treści.

Z dnia na dzień niebo jest coraz ciemniejsze, dni – bardziej deszczowe, a temperatury – niższe. W jesienne wieczory najchętniej zawinęłoby się w kocyk i usiadło na łóżku z kubkiem gorącej czekolady. Niestety, szkoła nie rozpieszcza i nieczęsto możemy sobie pozwolić na te leniwe chwile.

Załóżmy jednak ten optymistyczny scenariusz, że trafił nam się wolny wieczór lub niezbyt pracowite popołudnie. Jak spędzić ten czas, aby nie było nudno i szablonowo?

1. Upiecz ciasto. Jesień pachnie jabłkami, cynamonem i kruszonką. Może skusisz się na pyszny jabłecznik z bezą, szarlotkę albo tartes aux pommes? Porcja domowego wypieku nie tylko doda Ci sił, ale też poprawni humor i uczyni odrabianie prac domowych przyjemniejszym.

2. Obejrzyj ciekawy film. Najlepiej taki, którego nie miałeś jeszcze okazji obejrzeć. Jeśli chcesz, zaproponuj wspólne oglądanie najlepszemu przyjacielowi. Jesienią dobrze ogląda się horrorory, chociażby ze względu na otoczkę związaną z Halloween, które coraz lepiej zadomawia się w Polsce. A może obejrzysz jakiś thriller lub film psychologiczny? Jeśli chcesz przełamać melancholijny nastrój, sięgnij po komedię.

3. Przetestuj nowy sposób na gorącą czekoladę. Na pewno próbowałeś kiedyś tradycyjnej, ale czy wiesz, że do tego napoju można dodać odrobinę chili, kardamonu lub syropy smakowe? Gotowe syropy dostaniesz w większych supermarketach, ale bez problemu znajdziesz też odpowiednie przepisy w internecie. Uwaga na syrop karmelowy, możesz się poparzyć od gorącego cukru.

4. Zacznij spisywać swoje przemyślenia, niekoniecznie w formie pamiętnika. Jesień to czas zadumny, refleksji nie tylko o przemijaniu, ale również o życiu. Zamiast zachowywać wszystkie przemyślenia w głowie, spisuj je na kartce. Zachowaj ją na pamiątkę. Być może za kilka lat będziesz ciekawy, o czym myślałeś, gdy byłeś jeszcze w liceum, jak postrzegałeś świat i jakie miałeś poglądy. Skonfrontowanie starego i nowego siebie to kształcące i budujące doświadczenie.

5. Zaplanuj wieczór andrzejkowy. Andrzejki już wkrótce, więc warto zbierać materiały odpowiednio wcześniej, aby potem przeprowadzić bardziej ekstrawaganckie wróżby. Po co ograniczać się do serca wyciętego z papieru, kiedy można np. losować sznurówki lub obserwować gałązkę wiśni? Nawet jeśli do tej pory nie wróżyłeś sobie w tej dzień, może warto spróbować? To ciekawa tradycja, a przeprowadzona w gronie rodziny lub przyjaciół dostarczy też miłych wspomnień.

6. Rozpocznij poszukiwania prezentów na święta. Zawsze zostawiasz to na ostatnią chwilę? Jeśli zaczniesz planować wcześniej, będziesz jeszcze w stanie znaleźć jakieś zajęcie, które pomoże Ci na nie dorobić, a przede wszystkim – znajdziesz dla każdego przemyślany podarek. Poza tym sklepy często zawyżają lekko ceny przed samymi świętami, aby stworzyć później pseudopromocje, a same sieciówki są oblegane w drugiej połowie grudnia. Uniknij stresu i pozwól sobie na spokojny, przemyślany wybór.

7. Znajdź trochę czasu na ćwiczenia. Aktywność fizyczna zwiększa produkcję hormonu szczęścia, a w jesienne, szarobure wieczory każdy sposób na poprawę humoru jest na wagę złota. Nie musisz wydawać pieniędzy na siłownię czy sprzęt. Już wkrótce zostanie otwarte lodowisko, cały czas funkcjonuje też basen i aquapark, ale możesz również ćwiczyć w domu. Doskonałym sposobem na szybki trening jest chociażby skakanie na skakance.

Jeżeli żaden sposób Ci nie odpowiada, to pamiętaj, że równie dobry jest stary, dobry kocyk, masa poduszek i gorąca herbata.

Carolina Szcześniak, III A

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.