BALMUN 2015 – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

BALMUN 2015

Ten artykuł był opublikowany na archiwalnej stronie redakcji „Tytułu”. Podczas integracji starego portalu z witryną www.liceumdubois.pl mogły wystąpić błędy. Przepraszamy za ewentualne problemy z odczytaniem prezentowanych treści.

Dziesięcioro uczniów naszej szkoły pod opieką pani prof. Katarzyny Sapiei wzięło udział w konferencji Model United Nations (MUN) w dniach od 28 do 31 maja. Balmun 2015 to 158 delegatów, 5 szkół z Niemiec, 2 z Polski, 2 z Czech i 1 z Łotwy.

Co to w ogóle jest MUN?
Model United Nations zwany także MUN, Model UN, to popularna studencka inicjatywa polegająca na wielotematycznej edukacji obywatelskiej poprzez symulację obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Jak to wygląda?
W Model United Nations udział bierze młodzież w wieku 16-21 lat oraz studenci, często uczestnicy pochodzą z różnych krajów. W trakcie kilkudniowego zlotu, przebiegającego w postaci codziennych wielogodzinnych obrad odbywających się w całości w języku angielskim, uczestnicy wcielają się w delegatów reprezentujących przydzielone im przez organizatorów kraje. Delegaci pracują w grupach, m.in. komitetach, komisjach i radach. będących odwzorowaniem struktury ONZ. Podczas symulacji uczestników obowiązują procedury ONZ, a także strój formalny lub strój narodowy reprezentowanego kraju. Podczas konferencji grupy, uczestnicy przygotowują własne rezolucje, których treść jest następnie przedmiotem dyskusji. Celem delegatów jest utrzymanie i obrona postulatów reprezentowanego państwa, a także zachęcenie przedstawicieli innych krajów do zamieszczenia części tych postulatów w deklaracji kończącej obrady.

Jakie są ogólne wrażenia uczestników?
„Głównie pozytywne, biorąc pod uwagę wysoki poziom języka większości uczestników, i tego, z jak inteligentnymi ludźmi ma się do czynienia i jak dużo można się dowiedzieć w przeciągu kilku dni o sytuacji zarówno politycznej, ekonomicznej, jak i społecznej na świecie. Ogólnie mówiąc, jest to super sprawa, bo w ten sposób nie dość że umiejętności językowe idą w górę, to do tego można poznać sporo osób z wielu europejskich krajów i poza intensywnymi obradami w komitetach dobrze się bawić” ~ mówi uczennica klasy IIe, Julka.
„Fajnie, ciekawie, fajne nowe osoby można poznać, międzynarodowe kontakty” ~ Franek, uczeń klasy Ic

Uczniów zainteresowanych tym wydarzeniem zachęcamy do kontaktu z panią prof. Katarzyną Sapieją.

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.