Sienkiewicz wielkim pisarzem był! – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Sienkiewicz wielkim pisarzem był!

Ten artykuł był opublikowany na archiwalnej stronie redakcji „Tytułu”. Podczas integracji starego portalu z witryną www.liceumdubois.pl mogły wystąpić błędy. Przepraszamy za ewentualne problemy z odczytaniem prezentowanych treści.

Ferie zimowe uczniowie Dubois rozpoczęli od spotkania z literaturą najwyższej klasy, bowiem w piątek, 10 lutego, zakończył się tydzień poświęcony życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza w I LO.

Obchody „Tygodnia Sienkiewicza” rozpoczęły się w poniedziałek ekranizacją „Potopu” dla uczniów klas drugich. Wizyta w kinie „Kryterium” była szczegółowo relacjonowana na szkolnym Snapchacie. Z kolei na korytarzach było można zauważyć tablice ze słynnymi cytatami z dzieł polskiego powieściopisarza.

Kolejnym punktem obchodów Tygodnia Sienkiewiczowskiego był konkurs poświęcony znajomości jego twórczości i życia, zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Wygrały go uczennice klasy IIe: Klaudia PilipiecNatalia Wychowaniak, które w piątek podczas spotkania w auli odebrały nagrody z rąk pana dyrektora Rafała Janusa. Tam także uczennice Anna RekowskaOla Bujalska wygłosiły przemówienia na temat ciekawostek z życia Sienkiewicza oraz specyfiki modelu motywów religijnych i eschatologicznych w „Trylogii”. Ponadto członkowie kółka teatralnego zaprezentowali zebranym najciekawsze i najśmieszniejsze fragmenty „Potopu”.

Rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza

Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci wielkiego pisarza, działacza społecznego i patrioty. Również w minionym roku lekturą czytaną podczas Narodowego Czytania było „Quo Vadis” polskiego noblisty z 1905 roku.

Zagłosuj na lekturę Narodowego Czytania 2017!

Zachęcamy do oddania głosu na lekturę tegorocznej edycji Narodowego Czytania, które rokrocznie odbywa się pod auspicjami Prezydenta w całej Polsce. Wśród nominowanych pozycji znalazły się:

  • „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego,
  • „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego,
  • „Beniowski” Juliusza Słowackiego,
  • „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Zagłosuj! Do 15 lutego 2017 r. każdy może zagłosować na ulubioną lekturę – w tym celu należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres:

Na lekturę Narodowego Czytania 2017 można oddać głos poprzez ankietę zamieszczoną na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościowych: na Facebooku oraz na Twitterze.

Specjalna ankieta została także uruchomiona na stronie Prezydent.pl: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/wybierz-lekture-na-2017-rok

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.