Wywiad z Daniilem Kupryianowem – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Wywiad z Daniilem Kupryianowem

Ten artykuł był opublikowany na archiwalnej stronie redakcji „Tytułu”. Podczas integracji starego portalu z witryną www.liceumdubois.pl mogły wystąpić błędy. Przepraszamy za ewentualne problemy z odczytaniem prezentowanych treści.

Danil Kupryianov (Куприянов Даниил)  jest uczniem pierwszej klasy matematyczno-informatycznej naszego liceum. Przeprowadził się do Koszalina cztery miesiące temu, a wcześniej mieszkał  na Białorusi w Mińsku i uczęszczał tam do szkoły. Przed przyjazdem do Polski nie miał kontaktu z językiem polskim, jednak już teraz płynnie odpowiadał na moje pytania.

Czy uważasz  Polaków za otwarty naród? Czy łatwo jest Ci tu zdobywać nowe kontakty?

Tak, bardzo łatwo. Szybko udało mi się zakolegować z osobami z klasy. Dla mnie to dziwne, w jak łatwy sposób można tu zdobywać znajomości.

Jaki według ciebie jest język polski, trudniejszy czy łatwiejszy od innych?

Dzięki znajomości  białoruskiego, łatwiej mi się uczyć języka polskiego. Chociaż uważam, że pisanie w tym języku jest bardzo trudne.

Co uważasz za wady w polskim nauczaniu , a co za zalety w stosunku do innych krajów?

W Polsce jest za mało lekcji fizyki i informatyki, które mi się bardzo podobają. Natomiast zaletami są bardzo dobre relacje nauczycieli z uczniami, dzięki temu w szkole panuje sympatyczna atmosfera.

Czy na Białorusi są ciekawe tradycje kulturowe? Jeśli tak, to czy mógłbyś nam o nich opowiedzieć?

Na Białorusi są bardzo podobne tradycje jak w Polsce, oba państwa są potomkami Słowian. Dziady są obchodzone na Białorusi, ponieważ bardzo poważamy swoich przodków. Obchodzimy je drugiego listopada. Podczas tego święta spotkamy się z rodziną przy wspólnym stole, przygotowujemy duży i bogaty posiłek, a także wspominamy naszych przodków.

Czy masz w Koszalinie swoje ulubione miejsca, w których lubisz spędzać czas?

Ogólnie bardzo lubię miejsca w Koszalinie związane ze sportem, takie jak sportowa dolina, wodna dolina, aquapark, oraz różne inne sportowe hale i sale.

W takim razie, naszych czytelników na pewno zainteresuje, jakie sporty lubisz uprawiać?

Interesuję się siatkówką i ping pongiem oraz różnymi sportami walki, na przykład boksem, czym boksem tajskim.

Jaki gatunek książek preferujesz i czy masz wśród niego swojego ulubionego autora.

Najchętniej lubię czytać książki filozoficzne, takie jak ‘Wojna i pokój’ Tołstoja, jak również  ‘Zbrodnia i kara’ Dostojewskiego, czy ‘Rok 1984’ Orwella. Jednakże moim ulubionym autorem jest Jack London, którego książki takie jak ‘Biały kieł’, czy ‘Zew przodków’  wywarły na mnie duże wrażenie.

Jakiego typu muzyki najczęściej słuchasz?

Nie zawsze znajduję chwilę, aby posłuchać muzyki, przez co nie  mógłbym wskazać mojego ulubionego autora i gatunku. Jednakże gdy jestem trochę zestresowany słucham spokojnej muzyki która mnie relaksuje.

Jaki film, który ostatnio obejrzałeś wywarł na tobie głębokie przemyślenia?

Ostatnim takim filmem, który oglądałem był niewątpliwie ‘Gran Torino’ reżyserii Clint’a Eastwood’a. Film ten opowiada historię starszego Amerykanina, którego rodzina praktycznie nie utrzymuje z nim kontaktów. Pewnego dnia odkrywa próbę  kradzieży swojego samochodu przez Azjatę z miejscowego gangu, który jako rekompensatę stara się mu pomagać w codziennym życiu. Po pewnym czasie obaj panowie zaprzyjaźniają się. Ten film pokazał mi różności w pokoleniach, które prowadzą do niemożliwości zrozumienia drugiego człowieka, jak również to, że człowiek nie należący do twojej rodziny, jest w stanie oddać więcej od twoich bliskich, nawet życie.

To już wszystko. Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu.

 

Jan Tamborski

Serwis www.liceumdubois.pl wykorzystuje tzw. pliki "cookies". Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.