"Otwieranie wyobraźni" - warsztaty w koszalińskim Muzeum – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

“Otwieranie wyobraźni” – warsztaty w koszalińskim Muzeum

W dniu 7 lutego uczniowie klasy 3f wraz z wychowawcą p. prof. Jadwigą Pulkowską wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach pt. “Otwieranie wyobraźni”.
Zajęcia odnosiły się  do sztuki współczesnej i obrazów z wystawy pt. “Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać kalambury do poznanych obrazów,
a następnie wykazać się twórczością literacką i poetycką poprzez rozwinięcie wiersza.

“Wystawa i warsztaty zostały zorganizowane z okazji 60-lecia  rozpoczęcia I Międzynarodowego Studium Pleneru Koszalińskiego. Wieloznaczny tytuł wystawy odnosi się zarówno do nowych dróg, jakie w sztuce i teorii sztuki otwierali zapraszani na plenery najwybitniejsi polscy twórcy i krytycy sztuki, jak również do fenomenu organizacyjnego plenerów,
które jako pierwsza tego typu inicjatywa stanowiły wzorzec dla późniejszych podobnych przedsięwzięć w całej Polsce. To właśnie podkoszalińskie plenery zapoczątkowały „epokę plenerów i sympozjów” lat 60. i 70.
Tytuł nawiązuje także do jednego z założeń wystawy, jakim jest uświadomienie odbiorcy, że poruszane na spotkaniach w Osiekach wątki artystyczne, filozoficzne i społeczne pozostają aktualne także dzisiaj.

„Otwieranie” dotyczy również zjawisk, idei i wydarzeń, które miały swój początek lub zostały zapowiedziane podczas Plenerów. Przede wszystkim wyznaczono na nich formułę nowoczesnego pleneru artystycznego. Tradycyjnej „plenerowej” pracy twórczej towarzyszyła bogata część teoretyczna: wykłady, prelekcje oraz toczące się wokół nich dyskusje. Umożliwiało to swobodną wymianę myśli i spostrzeżeń na temat aktualnych problemów artystycznych i naukowych. O wyjątkowości plenerów stanowi również jawność procesu tworzenia i tzw. „otwarte pracownie”. Poprzez spotkania z lokalną społecznością realizowano misję edukacyjną, dążąc do jak najszerszego rozpowszechniania wiedzy o najnowszych kierunkach poszukiwań sztuki współczesnej.

To największa wystawa, jaką Muzeum w Koszalinie dotąd zorganizowało, nie tylko ze względu na powierzchnię ekspozycyjną – zajmie aż cztery sale wystawowe – ale także na bogactwo eksponatów (dzieł sztuki, dokumentów, zapisów audio i wideo, fotografii), przede wszystkim zaś bogactwo tematyczne”.  źródło: https://www.muzeum.koszalin.pl/?q=node/2447

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu dla naszego Muzeum.