Dubois a COVID-19
Przedstawiamy na tej stronie najistotniejsze informacje dot. funkcjonowania I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie w dobie globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, przygotowane w oparciu o uchwalone przez Dyrektora I LO „Zasady funkcjonowania I LO w Koszalinie w roku szkolnym 2021/2022”.
Koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi szczegółami zawartymi w „Zasadach funkcjonowania I LO w Koszalinie w roku szkolnym 2021/2022”, które obowiązują wszystkich uczniów i pracowników, a także rodziców i osoby wykonujące prace na rzecz szkoły.
Informacje nt. funkcjonowania I LO
Na specjalnej stronie zbieramy wszystkie bieżące aktualności nt. funkcjonowania I LO w reżimie sanitarnym.
Nie wszystko jest jasne?
W przypadku chęci uzyskania dodatkowych wyjaśnień czy informacji – zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem strony liceumdubois.pl/kontakt lub poprzez adres e-mail:
O czym koniecznie musisz pamiętać:
Uczniowie oraz pracownicy noszą maseczki w miejscach wspólnych.
Przebywając w szkole, należy zachowywać dystans od innych osób.
W szkole obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku i do sal.
Do szkoły mogą wejść tylko osoby bez objawów infekcji dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
Uczniowie nie powinni przynosić do szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć.
W czasie przerw obowiązuje zakaz opuszczania terenu szkoły i gromadzenia się w większe grupy.
Zasady obowiązujące uczniów I LO:
- Do budynku można wchodzić wejściem głównym (klasy III) oraz dwoma wejściami od boiska: przy parkingu dla rowerów (klasy I) i przy szatniach klas III (klasy II). Opuszczanie szkoły, wyłącznie po skończonych lekcjach, odbywa się wszystkimi wejściami.
- Po przyjściu do szkoły zaleca się umycie rąk wodą i mydłem.
- Uczniowie powinni ograniczyć przemieszczanie się w trakcie przerw do niezbędnego minimum.
- W czasie przerw obowiązuje zakaz opuszczania terenu szkoły i gromadzenia się w większe grupy. Jednocześnie zaleca się korzystanie z podwórka szkolnego, boiska oraz tarasu przy bufecie, podczas sprzyjających warunków atmosferycznych.
- Szatnie (boksy klasowe) są nieczynne. Rzeczy należy pozostawić na wieszakach ustawionych na korytarzach.
- Dziewczęta mogą korzystać z toalet na parterze, II piętrze oraz w hali sportowej; chłopcy z toalet na niskim parterze, I piętrze oraz w hali sportowej.
- Uczniowie są zobowiązani do korzystania wyłącznie z własnych przyborów i podręczników.
- Uczniowie nie powinni przynosić do szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których biorą udział; wyjątek stanowią uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Przebywając w bufecie szkolnym, należy zachować bezpieczny dystans społeczny i zajmować miejsca wyznaczone/wskazane przez oznaczenia lub pracowników szkoły.
- Korzystając z szatni wychowania fizycznego, należy zachować dystans i pozostawić swoje rzeczy w wyznaczonych do tego celu miejscach (półkach i wieszakach).
- Przed wejściem do każdej sali lekcyjnej dezynfekują ręce.
Zadania pracowników szkoły
Dyrektor:
- Opracowuje procedury bezpieczeństwa i zaznajamia z nimi pracowników szkoły i rodziców uczniów I LO.
- Organizuje szczepienia przeciw COVID-19 uczniów (oraz pracowników) we współpracy z punktem szczepień, uwzględniając warunki lokalowo-organizacyjne szkoły.
- Kontaktuje się osobiście (lub za pośrednictwem wychowawcy klasy) z rodzicami/opiekunami ucznia w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u ich dziecka.
- Informuje służby sanitarne o podejrzeniu zaistnienia choroby zakaźnej ucznia lub pracownika.
- Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika.
Wszyscy nauczyciele:
- Przekazują uczniom informacje na temat zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole.
- Wietrzą sale po każdej lekcji, a także, jeśli to jest możliwe, w trakcie zajęć.
- W trakcie lekcji ograniczają przemieszczanie się pomiędzy ławkami.
- Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami, także podczas zajęć wychowania fizycznego.
- Podczas zajęć wychowania fizycznego wykorzystują dla każdej grupy uczniów inny sprzęt sportowy i odkładają go po zajęciach w wyznaczone miejsca.
- Sprawują opiekę nad uczniami podczas przerw zgodnie z harmonogramem dyżurów.
- Utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami uczniów za pomocą środków komunikacji na odległość lub, w miarę potrzeb, osobisty (po wcześniejszym uzgodnieniu drogą elektroniczną lub telefonicznie).
- Podejmują zorganizowane przez wychowawcę działania wspomagające uczniów chorych na COVID-19 lub znajdujących się na kwarantannie lub w izolacji – z wykorzystaniem metod i form pracy zdalnej.
Wychowawcy klas:
- Na pierwszym spotkaniu z uczniami omawiają zasady bezpieczeństwa funkcjonujące w szkole w związku z COVID-19. Fakt ten odnotowuje się w dzienniku elektronicznym.
- Pozostają w kontakcie z rodzicami uczniów z chorobami przewlekłymi w celu ustalenia dodatkowych środków ostrożności dotyczących funkcjonowania w szkole.
- Koordynują, w porozumieniu z dyrektorem, działania nauczycieli wspomagające uczniów chorych na COVID-19 lub znajdujących się na kwarantannie lub w izolacji.
- Prowadzą zajęcia informacyjno-edukacyjne dotyczące organizacji szczepień.
Nauczyciele biblioteki:
- Pilnują, aby uczniowie zachowywali bezpieczny dystans w bibliotece.
- Wietrzą pomieszczenie – co najmniej raz na godzinę.
- Odkładają zwracane przez uczniów i nauczycieli książki/materiały w wyznaczone do tego miejsce na okres 48 godzin, a po tym czasie odkładają je na półkę zgodnie z pierwotnym ich układem.
- Pilnują, aby uczniowie przebywający w czytelni zajmowali wskazane lub oznaczone miejsca i korzystali jedynie z własnych książek i materiałów. Jeśli zachodzi konieczność korzystania przez uczniów z materiałów bibliotecznych – stosują wobec tych materiałów 48-godzinną kwarantannę.
Pracownicy obsługi:
- Regularnie dezynfekcją klamki, parapety, poręcze, ławki oraz siedziska na korytarzach szkolnych i w bufecie. Po zakończeniu zajęć w danym dniu dezynfekują powierzchnie dotykowe – blaty stolików, krzesła uczniów, biurko i krzesło nauczyciela, klawiaturę, włączniki.
- W salach gimnastycznych dezynfekują wykorzystywany podczas zajęć sprzęt sportowy oraz podłogę po każdym dniu zajęć.
- Dezynfekują toalety – co najmniej 2 razy podczas zajęć i po każdym dniu pracy szkoły.
- Dbają na bieżąco o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych.
- Wietrzą korytarze szkolne – raz na godzinę.
- Zaopatrują sale lekcyjne w niezbędne środki ochronne (rękawice, płyny, ręczniki jednorazowe).
- Przeprowadzając dezynfekcję, postępują zgodnie z instrukcją i zaleceniami wskazanymi na opakowaniu przez producenta środka dezynfekującego.
- Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja.
- Za dezynfekcję pomieszczeń i wyposażenia bufetu odpowiada najemca.
Pielęgniarka szkolna:
- Ogranicza obecność uczniów/pracowników w gabinecie do maksymalnie dwóch osób jednocześnie.
- Wietrzy gabinet co najmniej raz na godzinę.
- Obsługując uczniów i pracowników, korzysta z jednorazowych rękawiczek ochronnych.
- Po każdym dniu pracy udostępnia gabinet do mycia i dezynfekcji przez personel sprzątający.
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- W przypadku stwierdzenia u ucznia objawów chorobowych, które wskazują na infekcję dróg oddechowych takich jak kaszel, temperatura ciała powyżej 38 stopnia Celsjusza, duszności, nauczyciel lub pracownik odprowadza ucznia do izolatorium, które znajduje się w gabinecie doradcy zawodowego.
- Nauczyciel lub pracownik, który zauważy objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub wicedyrektora.
- Wychowawca lub wyznaczona przez dyrektora osoba kontaktuje się telefonicznie z rodzicem/opiekunem ucznia i wzywa do niezwłocznego odbioru ucznia ze szkoły (wskazany jest własny środek transportu).
- Uczeń w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa (dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki).
- W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu i kontaktu z lekarzem
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor kontaktuje się telefonicznie z powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń powiatowego inspektora sanitarnego
I LO podczas zdalnego nauczania
Wypracowane metody i formy nauczania zdalnego
Rozwój pandemii koronawirusa od marca 2020 roku zaskoczył wszystkich. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Dubois w Koszalinie szybko wypracowaliśmy skuteczne, wydajne i przyjazne uczniom i nauczycielom formy pracy zdalnej – z wykorzystaniem najnowszych możliwości technologicznych. Dzięki tym doświadczeniom, w razie potrzeby, jesteśmy w stanie niemal natychmiast dostosowywać funkcjonowanie procesu dydaktycznego do bieżącej sytuacji pandemicznej.
Wideo prezentacja nauki z wykorzystaniem Microsoft Teams w naszej szkole znajduje się na naszym kanale na YouTube – polecamy uwadze!
Nie wszystko jest jasne?
W przypadku chęci uzyskania dodatkowych wyjaśnień czy informacji – zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem strony liceumdubois.pl/kontakt lub poprzez adres e-mail: