Kulturalne Czwartki – I LO im. St. Dubois w Koszalinie

Kulturalne Czwartki

Wielowymiarowy projekt kulturalny. Niezwykłe wieczory, które od grudnia 2017 roku organizuje Rada Samorządu Uczniowskiego w murach historycznej auli I LO im. Stanisława Dubois. „Kulturalne czwartki”, bo o nich mowa, co miesiąc tłumnie gromadzą publiczność – uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy ochoczo przybywają na spotkania z przedstawicielami kultury, nauki, muzyki – szeroko pojętej sztuki. W kameralnej, nieformalnej i przyjaznej atmosferze uczniowie I LO mają okazję uczestniczenia w wyjątkowych rozmowach o ideach, wartościach, a także mogą brać udział w niesamowitych koncertach i wernisażach. Niegdyś znane jako „Wieczorki artystyczne”, dziś zaś (z nieco zmienioną formułą) „Kulturalne czwartki” w I LO stają się marką samą w sobie!

Dyfuzja kulturowa na najwyższym poziomie

Na dotychczasowy dorobek „Kulturalnych” składają się tematyczne wieczory zorganizowane w minionym czasie. Do tej pory pod sztandarami tejże inicjatywy odbyły się takie wydarzenia, jak (m.in.): Przedświąteczny wieczór muzyczno-refleksyjny, Rozmowa o dzieciach świata z Edwardem Grzegorzem Funke, Walentynkowy koncert zespołu „Bigos” czy Wielki koncert charytatywny.

Dziedzictwo „Wieczorków artystycznych” (organizowanych w I LO od II poł. lat 80.), w połączeniu z dorobkiem naturalnego następcy – dzisiejszych „Kulturalnych czwartków”, buduje mocny i solidny fundament na przyszłość, w której owe wydarzenia są – tak jak obecnie – miejscem dobrych spotkań, przepełnionych najlepszymi wzorcami, twórczością artystyczną, wyselekcjonowanymi pozycjami literackimi, ważnymi tematami podawanymi w atrakcyjnej i nowoczesnej formule.

Wyjątkowe miejsce niezwykłych spotkań

Już samo miejsce nietuzinkowych prelekcji, wykładów, wystaw i koncertów – historyczna aula I LO, w której to znajdują się zabytkowe już witraże z wizerunkami Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza i Karola Darwina – dostarcza wielu pozytywnych wrażeń artystycznych, intelektualnych i rozrywkowych.

Ponad stuletnie mury będące świadkami niezliczonych uroczystości, jakie na przestrzeni tychże kilkudziesięciu lat odbyły się w tym miejscu, gwarantują podniosłość i odpowiednią atmosferę dla tego typu wydarzeń.

Najlepsza publiczność

Integralną i nieodłączną częścią „Kulturalnych czwartków” jest niesamowita publiczność. Bo czymże jest sztuka bez grona swoich odbiorców? To właśnie oni są swoistą „receptą” powodzenia idei „Wieczorków artystycznych” w naszym liceum.

Otwartość, tolerancja, obiektywizm – oto cechy najtrafniej charakteryzujące widzów naszych przedsięwzięć. Uczestnicy „Kulturalnych” są bowiem miłośnikami wszelako rozumianej sztuki, wokół której tworzy się całe sacrum tejże idei. Ponadpokoleniowo tworzą dojrzałą, wrażliwą – choć także i nierzadko krytyczną – publiczność.

Jedyne w swoim rodzaju

„Kulturalne czwartki” łączą szlachetną unią odległy świat literatury, muzyki, teatru i nauki z przyziemnymi sprawami, takimi jak życie codzienne i związane z nim przemijanie czy widzenie w drugiej osobie – uchodźcy, ubogim etc. – człowieka. To wyjątkowa inicjatywa, która zdążyła już wytworzyć swój własny i unikatowy format oraz niespotykany gdziekolwiek indziej nastrój.

Fenomen „Kulturalnych” w I Liceum Ogólnokształcącym tkwi także w ludziach je tworzących. Artyści czy członkowie szeroko pojętej obsługi – każdy z nich wkłada swoją „cegiełkę”, mającą niebagatelny wpływ na powodzenie tychże wydarzeń. To prawdziwi miłośnicy sztuki, których można porównać – co nie będzie nadużyciem – do muz mitologicznego Apollo.